Знаете ли каде е Arles? Култниот француски град чии слики го воодушевија светот

21 јуни, 2021
62108185-arles-francuska

Кон крајот на 80-тите години на минатиот век, Винсент ван Гог го заинтересира светот за овој сонлив провансалски град кога помина околу една година во него, за време на која ги наслика своите најпознати ремек-дела. Денес, скоро век и половина подоцна, Arles привлекува многу туристи.

За прв пат се споменува во 123 п.н.е. кога бил освоен од Римјаните и во него бил изграден канал што го поврзувал со Средоземното Море. Во 4 и 5 век градот бил на својот врв кога римските генерали го користеле како воена база.

Ако се најдете во него, не треба да ги пропуштите следниве работи:

  1. Амфитеатар

Биле изградени од Римјаните 80 години пред Христос и е централна градска атракција. Можел да собере 20 000 гледачи кои гледале трки со кочии и борби. Денес таму се одржуваат борби со бикови и концерти.

Arles - 5
  1. Лума Арл

Овој спектакуларен центар на модерна уметност треба да биде отворен кон крајот на јуни оваа година. Тоа е дело на архитектот Френк Гери и комплексот ќе биде домаќин на изложби и разни мултимедијални настани, како и голем парк.

  1. Фондација Ван Гог

Музејот е посветен исклучиво на делото на Ван Гог за време на неговиот престој во Арл. Покрај оригиналните дела на авторот, двапати годишно се одржуваат изложби на современи уметници инспирирани од Ван Гог. Исто така, постојат многу патувања низ градот кои ја следат работата на уметникот.

  1. Les Rencontres D’Arles

Најголемиот настан во градот е овој годишен меѓународен фестивал на фотографија, кој се одржува од 1970 година и привлекува околу 150.000 посетители годишно. За време на фестивалот ќе најдете околу 40 различни изложби на дури 30 локации во градот.

  1. Регионален парк на природата Camargue

Овој природен скапоцен камен се наоѓа помеѓу Медитеранот и реката Рона и содржи бројни езера и ливади. Во него може да се сретнете со диви коњи, птици фламинго, па дури и бикови.

Arles - 1
  1. Црква Saint – Trophime и манастир

Романската католичка црква е изградена помеѓу 12 и 15 век и е украсена со бројни скулптури и статуи, од кои се издвојува „Последната пресуда“. Под заштита на УНЕСКО е исто така манастир покрај црквата кој може да се пофали со камени столбови на кои се врежани религиозни мотиви.

  1. Кафе Ван Гог

Ова кафуле се наоѓа на Place du Forum, кое послужи како инспирација за сликата на Ван Гог „Тераса на кафуле ноќе“ и ако нарачате кафе во него, ќе се чувствувате како да сте влегле во тоа ремек-дело.

  1. Пазар

Она што е атипично за француските пазари е вообичаено во Арл, а станува збор за ценкање. Живописниот пазар е исклучително голем и има дури 450 продавачи во саботата. Двапати месечно, во среда, на пазарот се одржува и продажба на антиквитети.

  1. Музеј Reattu

Оваа куќа од 15 век била дом и студио на францускиот сликар Жак Реат и денес е претворена во музеј во чија импресивна колекција има дури 57 цртежи на Пикасо кои уметникот лично ги донирал во музејот. Исто така, содржи писмо напишано од Ван Гог до Пол Гоген во 1889 година.

  1. Le Moulin De Daudet

Тоа е ветерница и воденица именувана по Алфонс Даудет, писател од 19 век. Во подножјето на воденицата се наоѓа музеј посветен на Даудет и историјата на Арл.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi