Археолозите веруваат дека пронашле остатоци од Тројанскиот коњ

10 август, 2021
Giant Trojan Horse

АНКАРА – Археолозите кои вршеа ископување во Турција, на местото на историскиот град Троја на ридовите Хисарлик, открија голема дрвена конструкција за која се верува дека се остатоци од легендарниот тројански коњ.

Ископувањата откриле остатоци од десетици ела и греди долги до 15 метри, кои биле собрани во необична форма, поради што експертите се посомневале дека припаѓаат на тројанскиот коњ.

Повеќето научници веруваат дека тројанскиот коњ е митска структура и обично се поврзува со еповите на Хомер „Илијада“ и „Одисеја“.

Приказната за тројанскиот коњ се однесува на самиот крај на војната, како дел од стратегијата да се заземе Троја и целосно да се победи во конфликтот, а приказната за него е најистакната слика на Виргилиј во Енеида, текст од владеењето на Август во Рим.

Историчарите сугерираат дека античкиот писател ја користел сликата на коњот како аналогија за воена машина, или можеби дури и за природна катастрофа.

Пронајдената структура одговара на описот на Виргилиј, Август и Квинт од Смирна, па археолозите почнаа да веруваат дека ова откритие навистина е остаток од лукавата стратегија што ја користеле Грците за освојување на античка Троја.

Друго откритие што ги поддржува тврдењата на археологот е оштетена бронзена плоча со натпис „За да се вратат дома, Грците оваа понуда ѝ ја посветуваат на Атина“, која беше пронајдена на местото, а Квинт Смирна се повикува на одредена плоча во неговата епска песна „По Хомер“.

Двајца археолози кои ги спроведуваат ископувањата, професорите на Универзитетот во Бостон, Кристин Морис и Крис Вилсон, велат дека се во голема мера убедени дека оваа структура е навистина поврзана со легендарниот коњ и дека сите претходни тестови само ја потврдиле нивната теорија.

„Сите тестови за датирање јаглерод и други анализи сугерираат дека дрвените парчиња и другите артефакти датираат од 12 или 11 век п.н.е., што се совпаѓа со датумите дадени од многу древни историчари, како што се Ератостен или Прокло, за време на Тројанската војна.“, Вели професорката Морис.

Таа нагласи дека не сака да звучи премногу самоуверено, но дека е сосема сигурна дека се работи за откритие на делови од тројанскиот коњ, бидејќи другите докази, како што е нивниот состав, се совпаѓа со описите од многу извори.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi