Често слушаме дека децата се „како плукнати“ на таткото или мајката, но знаете ли како настанал овој израз?

27 март, 2021
dc603b037edfe054bedfe8fb9bbd693ab25cfdd0

Кога детето неверојатно потсетува на неговите родители, ние велиме дека тоа е плукнато на татко му, или на мајка му. Зошто?

Бидејќи овој израз е карактеристичен за повеќе јазици, постојат неколку теории за неговото потекло.

На пример, се верува дека англискиот израз со исто значење „spitting image“ всушност потекнува од фразата „splitting image“ (сплит – слика како поделена слика, слика во огледало), пишува на страницата Језикофил.

Сепак, слични изрази постојат на француски јазик, на пр. C’est le portrait craché de son père (Тој е плукната слика на неговиот татко) или на норвешки Som snytt ut av nesen paa (како издуван од носот).

Можно е потеклото на овој израз да се бара во митологијата, па затоа некој кој потсетува на својот родител како да е буквално исплукан од уста или плукнат од телото (како што египетскиот бог Атум ги создал боговите Шуа – бог на воздухот и Тефнут – божица на влагата и дождот, плукајќи ги од устата).

Античките народи гледале силна врска помеѓу нивните тела и светот околу нив. Така, во нордиската митологија, создадено е битие Квазир од плунката на боговите. И не е невообичаено да плукате во рака пред да се ракувате за да го означите почетокот на добро дело, сето ова е последица на верувањето во магичната моќ на плунката.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris