ЧУДА СЕ СЛУЧУВААТ НА ДЕНОТ НА СВЕТИ ВАСИЛИЈ ОСТРОШКИ : Ако сакате среќата да ве следи, не заборавајте да го сторите ОВА ДЕНЕС!

12 мај, 2021
Свети Василиј Острошки

Постојат многу верувања за овој светец, но едно е сигурно: кој и да се обрати за помош на Свети Василиј, тој добива помош!

Свети Василиј важи за еден од најголемите српски светци, а православната црква и нејзините верници денес го одбележуваат неговиот ден. Луѓето веруваат дека различни чуда се случуваат над неговото тело, кое почива во испосницата на Острог.

Постојат легенди за овој светец уште од античко време, па се вели дека за време на неговиот живот, Свети Василиј повеќе личел на ангел отколку на човек, како и дека го подигнал својот дух и го овековечил своето тело.

Постои верување дека оние кои ветуваат дека ќе одат во манастирот Острог на Педесетница на Денот на Василиј, нивната болест или болеста на некој од нивните најблиски ќе бидат „однесени со рака“.

Manastir Ostrog, Ostrog, Sveti Vasilije Ostroški

И сите што бараат помош од овој светител се на строг пост сè до одењето во Острог на Троица или Духови и тамошното причестување.

Луѓето кои се подготвуваат за ова патување носат масло, темјан и памук, кои ги носат со себе и ги оставаат „да ја поминат ноќта“ со светецот. Памукот, маслото и темјанот се носат со себе на Острог треба да се зачуваат.

Според верувањето за овој голем празник и црвената буква во црковниот календар, не се вршат пагански обичаи или ритуали. На празникот Свети Василиј, единственото нешто што верниците треба да го сторат е искрено да се молат на чудотворецот и се верува дека секоја желба од срце ќе им биде исполнета.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi