ЧУДО ВО ОКЕАНОТ! Снимено ретко видено морско суштество! (ВИДЕО)

23 јули, 2021
296482_okean_f

Овој редок вид на октопод, наречен стаклен октопод, бил фатен од подводен робот за време на експедиција до архипелагот Феникс.

Малку е познато за овие уникатни цефалоподи, освен фактот дека тие живеат во тропски и суптропски области на длабокиот океан.

Стаклените октоподи се толку тешки за гледање што биле непознати за научниците до 1918 година.

„Експедициите како овие нè учат зошто мораме да ги зголемиме напорите за обновување и подобро разбирање на морските екосистеми насекаде – затоа што големиот синџир на живот што започнува во океанот е клучен за човековото здравје и благосостојба“, рече Венди Шмит, ко-основач на институтот Шмит Океан.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi