Чувањето тајни не е лесно, а еве и зошто

21 мај, 2021
photo-1483706600674-e0c87d3fe85b-1213x564

Бенџамин Френклин вели дека три лица можат да чуваат тајна, само ако двајца се мртви. Луѓето едноставно не можат да се воздржат од откривање на доверливите информации што им ги знаат на другите, дури и ако на некое лице му ветиле дека сигурно нема да го сторат тоа.

Да биде тајна, би било добро да обрнете внимание на две работи. Првата е вашата природна склоност да им дадете на другите до знаење дека знаете нешто што тие не го знаат, но не можете да им кажете. Со овој потег го подигнувате вашето его, но започнувате и процес на откривање на тајната, бидејќи луѓето што ги информиравте за тоа ќе бидат постудени кон вас сè додека не им кажете што криете. Порано или подоцна ќе клекнете на колена и ќе им откриете што знаете.

Друга работа што ќе ви го отежне чувањето тајна е недостатокот на самоконтрола. Кога некој ќе ви каже да не размислувате за белиот коњ, ќе ви биде тешко да размислите за што било друго. Исто е и со тајните, поради што ќе сакате да ги откриете на некој друг, за да престанете да размислувате за нив.

Чувањето тајни не е толерирано од сите подеднакво добро, особено кога имаат деликатна природа. За некои, тоа предизвикува депресија, анксиозност и други здравствени проблеми. Ако, на пример, некое лице го крие неверството од сопружникот, тој исто така има чувство на срам и вина, но и стрес затоа што секогаш постои ризик да се открие вистината.

Многумина не можат психички да ја издржат тајноста, па затоа се свртуваат кон алкохол, наркотици и лекови за смирување. Повеќето од нив, порано или подоцна, ја откриваат сопствената или туѓа тајна и на тој начин се ослободуваат од овој товар. Има и такви кои најдоа решение за овој проблем. Таквите луѓе, всушност, споделуваат една тајна со луѓето што штотуку ги запознале, но сигурно нема да останат во контакт со нив. Ова може да биде, на пример, личност што седи до вас во авион или соговорник со кого чекате во ред за нешто.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi