Дали е ова најлутиот бургер на светот? „Бомба“ што се јаде од милион Сковил единици

29 август, 2021
62145715-kings-bounty-ii-cili-burger

Во Обединетото Кралство, 26 август се слави како Национален ден на плескавицата. Во оваа прилика, лондонскиот ресторан Luxxo Burger во соработка со продуцентите на легендарната видео игра King’s Bounty (чие продолжение неодамна се појави на пазарот) одлучи да лансира специјален специјалитет.

Чили бургерот од King’s Bounty II е вистински предизвик дури и за најголемите љубители на зачинета храна. Наводно е 125 пати пожешко од пиперките халапено. Според скалата на Сковил за мерење лутина, пиперките jalapeno имаат 8.000 единици, а новата креација Luxxo Burger има дури милион единици Сковил.

Сковиловата скала е систем за означување на лутоста на чили пиперките, изразена во единиците Сковил, и укажува на количината на алкалоид капсаицин.

Чили пиперките од Bird’s Eye се користат за правење хамбургери, и секој има 100.000 единици Сковил. Пиперките всушност ги претставуваат забите на оваа необична плескавица.

Бургерот на Кинг Баунти II се состои од два хамбургери со вкус на чили, покриени со таен чили сос и специјално чили сирење. Се се служи во „пеколно“ црно печиво со сусам.

„Бургерот изгледа злобно и сигурно ќе биде голем предизвик за јадење дури и за најголемите љубители на зачинета храна“, истакнаа тие во Луксо Бургер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi