Дали круговите се вртат или мируваат? Овој брз тест открива дали сте под стрес!

4 февруари, 2021
opticka-iluzija-krugovi-460x0

Внимателно погледнете ја илустрацијата!

Секој понекогаш чувствува стрес поради деловни обврски, приватни проблеми или поради пандемијата на вирусот корона што ги смени животите на сите нас. Сепак, овој тест може да открие дали треба малку да се опуштите.

Многу често луѓето не се ни свесни дека се под стрес, но одговорот може да го даде оваа оптичка илузија.

Погледнете ја илустрацијата: Дали круговите се ротираат или се уште?

Авторот на илустрацијата, јапонски професор по психологија Акијоши Китаоке, тврди дека мирните и смирени луѓе гледаат статички кругови, додека оние кои се уморни и под стрес гледаат движечки кругови.

Исто така, не е важно колку брзо се движат круговите. Оптичката илузија е создадена на таков начин што на гледачот му дава впечаток дека круговите се движат, но кога сликата се гледа како целина, таа е очигледно статична.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi