Дали некогаш сте се запрашале зошто „Зара“ се вика – „Зара“? Сопственикот на почетокот имаше малку поинаква идеја

23 февруари, 2021
shutterstock_1256175553-1

Сопственикот на Зара сакаше да ја именува првата продавница по филмот „Гркот Зорба“, но тоа беше името на кафулето на неколку улици подалеку, така што премногу би ги збунило клиентите.

Дали некогаш сте се запрашале кој е Зара зад името на популарниот high street бренд? Ако е така, можеби ќе се изненадите дека станува збор за – грк! Кога основачот на Зара, Амансио Ортега, праша какво име може да ѝ даде на првата модна продавница во Ла Коруња, уште во 1975 година, тој се одлучи за името „Зорба“, според филмот „ Гркот Зорба “ или „Грк Зорба “од 1964 година, објасни Џесус Ечеварија, директор за комуникации во Зара.

– Ним им се допадна тоа име, но во близина имаше истоимено кафуле, Зорба, можеби само на два блока. Сопственикот на кафулето дојде и рече: „Луѓето ќе бидат збунети ако во близина има кафуле и продавница со име Зорба“. Тие веќе направија калапи за името на кафулето, па Ортега бараше друго решение. И така настана Зара – објасни Ечеварија.

Денес, Зара е една од водечките брендови на групацијата Индитекс, која ги вклучува и Pull & Bear;, Bershka, Stradivarius, Massimo Dutti, Oysho, Zara Home и Uterqüe- Во 96 земји имаат повеќе од 7.000 продавници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi