Дали сте сигурни дека чоколадото предизвикува мозолчиња на вашето лице? Еве го одговорот!

2 февруари, 2021
чоко

Во женските кругови често може да се слушне предупредување дека премногу чоколадо и слатки можат да предизвикаат мозолчиња и воспалителни процеси на лицето.

За среќа, генетските, хормоналните и хигиенските фактори имаат многу поголемо влијание врз акните …

Форест Гампа беше во право кога тврдеше дека животот е како кутија чоколади, никогаш не знаеш што ќе добиеш. Од друга страна, постои една работа што сигурно нема да ја добиете со консумирање чоколадо, а тоа се акните и мозолчињата.

Ако сте адолесцент, времето што го поминавте избегнувајќи го ова лекување беше залудно, бидејќи нема релевантни научни докази или истражувања што ја докажале врската помеѓу чоколадото и воспалителните процеси на лицето. Идејата доаѓа од американски научник од почетокот на 20 век кој заклучил дека комбинацијата на маснотии и шеќер, која има изобилство во чоколадо, предизвикува мрсна кожа и, следствено, акни. За среќа, генетските, хормоналните и хигиенските фактори имаат многу поголемо влијание врз акните.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi