Дали знаете кое е идеалното време за дремка?

18 мај, 2021
ea280faf90be12bfc70e8b30993d21645a33bf0a

Истражувањата покажуваат дека попладневните дремки имаат многу корисен ефект врз нашето тело

Студиите ги спроведоа адолесценти, кои спиеја 50 минути за време на паузата помеѓу училишните часови, во тивки и затемнети училници на училиште, бидејќи научниците велат дека на овој начин учениците постигнуваат подобри резултати, а нивната способност за учење се зголемува.

Резултатите покажаа дека дури и дремките кои траат околу 6 минути, ја подобруваат меморијата, го намалуваат стресот и луѓето поефикасно ги решаваат проблемите. Сепак, повеќето луѓе – околу 80%, успеваат да спијат само еднаш неделно попладне.

Сè после тоа може негативно да влијае на нас, да направи да се чувствуваме бунтовни, дезориентирани, но и да го нарушиме ноќниот сон.Сепак, денес, луѓето веќе немаат време за попладневен одмор. Постои бројка дека во Јапонија, 150 луѓе годишно умираат од напорна работа.

Тие го нарекуваат тоа кароши – смрт од прекумерна работа. Затоа откриле како да им помогнат на работниците да го намалат заморот и стресот. Направени се капсули, т.е. салони за спиење. Цената на ваквите салони е 1,5 американски долари за десетминутен одмор.

Дека од дремката може да се заработи, покажува примерот на отворање капсули за спиење на аеродромите, каде што патниците можат да се релаксираат и да спијат чекајќи го летот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi