Дали знаете што е ПОГОНОФОБИЈА?

10 мај, 2021
8f019f44c0854e7f8c867572f75bf35db2615693

Повеќето фобии обично претставуваат претеран или ирационален страв од нешто.

Покрај стравот, крајна згрозеност и гадење од брада. Бидејќи пуштањето брада дефинитивно е тренд барем во последните десет години, можеме само да замислиме колку е стресно одењето низ градот за луѓето кои страдаат од возење погонофобија.

Сè уште не е познато што точно ја предизвикува оваа фобија, но како и за другите, причината веројатно лежи во лошите искуства, влијанието на околината и гените. Постои теорија дека стравот од брада произлегува од фактот дека некои луѓе ги доживуваат како луѓе кои кријат нешто. Се разбира, тие не се свесни дека тоа е вистинската причина, но овој психолошки феномен се развива спонтано.

Според друга теорија, погонофобичните луѓе чувствуваат одвратност кон брадата затоа што тоа е нешто валкано за нив и тие свесно или потсвесно ја поврзуваат со бездомници и болни луѓе. Брадестите мажи исто така се сметаат за помажествени и поагресивни во споредба со другите припадници од ист пол, што многумина ги плаши.

Многумина во Соединетите држави, на пример, се чувствуваат вознемирени по терористичкиот напад на 11 септември секој пат кога ќе сретнат маж со брада, поврзувајќи ја си џихадистите, иако самите учесници во нападот беа главно без брада.

Жените страдаат најмногу од погонофобија, а никој сè уште не може да открие зошто. Можеби ова е екстремна верзија на општ страв кај мажите, бидејќи, како што веќе споменавме, луѓето со брада изгледаат многу поагресивно од оние без? Науката, за жал, сè уште нема точен одговор.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi