Дали знаете што значи 30 проценти можноста за дожд? Цел живот погрешно ја разбираме прогнозата, ќе останете без ТЕКСТ од ова! (ВИДЕО)

26 февруари, 2021
143782_tan2020-5-5-151546727-0_f

Кога метеоролозите велат дека има 30 проценти можност за дожд, тоа не значи она што мислите.

Многумина од нас се прашуваа што значи кога метеоролозите велат дека постои одреден процент на можност да врне, но всушност повеќето мислат погрешно.

Еден корисник на ТикТок откри што всушност значи тој процент и шокираше многумина, како што пренесува Мирор. На социјалните мрежи е позната како @sydjkell, а нејзиното видео собра повеќе од 10,5 милиони прегледи.

@sydjkell

#stitch with @sooklyn #ColorCustomizer I have toooo many of these. I’ll do another weather one. #embarassing #iwastodayyearsold

♬ original sound – Syd

– Мислев дека кога рекоа дека има 30 проценти можност за дожд, тоа значи дека има 30 проценти шанса да врне. Никогаш не знаев дека тоа всушност значи дека дождот сигурно ќе падне, но дека ќе падне во само 30 проценти од нашето место. Значи, ако пишува 100 процентен дожд, тоа значи дека целото место ќе биде покриено со дожд – објасни во своето видео. Од објавувањето на видеото собра повеќе од 2,1 милиони лајкови, а многумина се шокирани од ова откритие.

– Зошто мислев дека 100 проценти значи силен дожд, а 30 проценти слаб дожд? – праша еден корисник, додека еден корисник откри: – Не сум сигурен дека веќе знам нешто. –

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi