Денес е Ден на канабисот, а приказната зошто е избран баш 20 април е многу интересна

20 април, 2021
Screenshot_8

Корисниците на марихуана и не-корисниците во САД го признаваат 20 април (или, како што Американците го пишуваат месецот, а потоа денот, комбинација од броеви 4 и 20 кога го пишуваат датумот) како национален празник на културата на канабис. И токму овие бројки доведоа до неколку теории за тоа зошто денес е Денот на канабисот, од Хитлер до полицискиот код за конзумација на марихуана. Што сметате дека е најверојатно?

„420“ е кодот за американските полицајци (знаете она, кога зборуваат преку радио станица) за „пушење марихуана во тек“. Според белешките 4/20, тогаш е и роденден на Адолф Хитлер. И некои одат дотаму што ја цитираат песната на Боб Дилан „Rainy Day Women # 12 & 35“ затоа што 12 се множи со 35 и еднакво на 420. Но, за да појасниме, тие урбани легенди за тоа како на 20 април тие 4/20 броеви се појавија поврзани до марихуана се – лажни.

Најверодостојната приказна околу броевите 4/20 води до округот Марин, Калифорнија. Во 1971 година, пет ученици од средното училиште во Сан Рафаел се состанале во 16:20 часот во близина на статуата на хемичарот Луис Пастер во кампусот. Тие го избрале токму тоа време, бидејќи воннаставните активности обично завршувале дотогаш.

Оваа група, имињата се исто така познати – Стив Капер, Дејв Редикс, Џефри Ноел, Лари Шварц и Марк Гравич – станаа познати како „валдоси“ затоа што се среќавале кај ѕидот. Тие ќе си кажувале само „420“ што било нивна шифра за марихуана.

Еден од нив, Редикс за Time изјави во 2017 година: „Досадно ни беше од фудбалската сцена во петокот вечерта со сите шегобијци. Бевме момци кои седевме под трибините и пушевме марихуана, прашувајќи се што правиме таму“.

Подоцна, братот на Редикс му помогна на Дејв да соработува со басистот на Грејтфул Дед, Фил Леш, а се верува дека бендот помогна во популаризација на терминот „420“. Во декември 1990 година, група Дедхедс во Оукленд делеа флаери со кои ги повикуваа луѓето да пушат „420“ на 20 април во 16:20 часот.

Една таква брошура стигна до Стив Блум, поранешен репортер на High Times. Списанието отпечати леток во весникот во 1991 година, продолжувајќи да го пренесува значењето на бројот 420. Бројот наскоро стана познат низ целиот Свет како код за марихуана. Во 1998 година беше објавено дека „валдосите“ се „пронаоѓачи“ на 420.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris