ДЕНЕС се буди пролета, но и луѓето се будат: Секој треба да го стори ОВА денес!

14 февруари, 2021
проле

Култот на Свети Трифун е многу развиен во македонските региони, а некои македонски семејства го слават како празник.

Празникот Свети Трифун се слави на посебен начин во сите домаќинства кои се занимаваат исклучиво со лозарство и овоштарство, со сечење на празничната торта и со симболично закројување на винова лоза во лозјата.

Ширењето на култот кон овој светител датира од 5 век, а лозарите во нашиот регион ја обновија славата на Свети Трифун пред околу десет години, со обновување на лозјата.

Исто така се верува дека Свети Трифун ја избодел земјата на неговиот празник и од тој ден снегот започнал да се топи. Според некои сфаќања, пролетта започнува на овој ден, природата почнува да се буди, како и љубовта кај луѓето.

Постојат многу различни обичаи и верувања поврзани со Свети Трифун:

Ако врне дожд на Свети Трифун, ќе носи сливи.

Ако падне снег, годината ќе биде дождлива и плодна, а ако е ведро, годината ќе биде сува.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi