Direct Media спроведе невро-истражување за влијанието на социјалните мрежи врз мозокот (ВИДЕО)

26 февруари, 2021
медија

За повеќето луѓе, одењето на Инстаграм или Фејсбук е секојдневна рутина што едвај ја забележуваме и за која сметаме дека не предизвикува посебни емоции кај нас.

DIRECT MEDIA United Solutions го спроведе првото невро-истражување со цел да провери како социјалните мрежи навистина влијаат на нашиот мозок.


Испитаниците биле замолени да се однесуваат како што би се однесувале инаку кога користеле Фејсбук и Инстаграм за време на истражувањето, додека истовремено современата невротехнологија ја забележала нивната активност на мозокот и емоционалната реакција.

Наспроти верувањето дека употребата на социјални мрежи не предизвикува посебна емоција, резултатите од невро студијата покажаа дека зад секој свиток или како на испитаниците се крие екстремно чувство на среќа – еуфорија. Мозочните бранови на испитаниците покажаа возбуда и возбуда, голема посветеност на содржината, со мал замор на мозокот – таканаречената „совршена бура“ за која често не сме свесни или не сакаме да си признаеме.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi