ДОКТОР ОТКРИВА КОИ КОМБИНАЦИИ СО ВИЈАГРА МОЖЕ ДА СЕ ФАТАЛНИ: „Ако се земе со ОВАА дрога, телото нема да издржи“

12 март, 2021
Hand,Of,Man,Holding,Blue,Pill.,Closeup,Of,A,Young

Силденафил, попознат во јавноста под марката Вијагра, е лек што се користи за лекување на еректилна дисфункција, но уште поважно, за лекување на пулмонална артериска хипертензија. Вијагра стана позната дури во 1998 година кога американската агенција за лекови го одобри како лек за еректилна дисфункција.

Денес, постојат бројни генерички замени. Некои научници се противат на продажба на Вијагра без рецепт, но без резултат. Вијагра и сите нејзини генерички еднакви лекови можете да ги купите во аптеките без рецепт.

Случајно откривање на Pfizer
Кога Вијагра беше развиена во фармацевтска лабораторија пред 36 години, денес во времето на пандемијата за вакцината КОВИД, уште попознатиот Фајзер тогаш случајно откри дека нивниот лек лечи не само третман на висок крвен притисок, туку и нешто друго – еректилна дисфункција и подобрен оргазам.

Кога Вијагра беше употребена за прв пат кај машки пациенти, и лекарите и корисниците дознаа дека лекот има и некои други својства освен намалување на крвниот притисок. Самиот Фајзер сфатил дека тие започнале сексуална револуција со нивниот производ. Истражувањето траеше до 1993 година. Вијагра или популарно наречена „сина пилула“ исто така стана предмет на љубопитност и експериментирање. Не требаше долго за „сината пилула“ да стане неизбежен детал за жешките забави на кои атмосферата дополнително се загрева со познати супстанции како што е кокаинот. Во првите неколку месеци откако Вијаграта се појави на американскиот пазар, пријавени се 240 смртни случаи поврзани со истиот лек. Потоа, производителот излезе и објасни како корисниците консумираат вијагра во прекумерни дози, за да ја комбинираат со разни лекови и наркотици, што најчесто доведува до срцева слабост.

„Тоа е како да инсталирате мотор со 200 коњски сили во автомобил“
„Мажите прават грешка кога земаат повеќе лекови, ако се земаат умерено, тоа е прифатлива дрога, но оваа дрога често се меша со други лекови, особено со нитрати и вазодилататори и други стимуланси, како што е кокаинот, со што се„ пресилува “телото“, вели Фери. Сертик додава дека „тоа е исто како да имате автомобил со сопирачки, суспензија и менувач за мотор со 80 коњски сили, а вие да инсталирате мотор со 200 коњски сили“.

„Во ред е ако телото е здраво, има интеракции со други лекови, треба да бидете претпазливи ако лицето е постаро“, заклучува д-р Фери Сертиќ, кој вели дека додека работел на крстосувачи како лекар наишол на неколку случаи на „Вијагра предозирање “.

Покрај лековите, во изминатите десет години на пазарот се појавија замени, како што се природни гелови и таблети.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris