ДРЕВНИ ВЕРУВАЊА – Никогаш не треба да ги вадите овие 5 предмети од дома, бидејќи ќе ве снајде неволја и беспарица

5 август, 2021
Screenshot 2021-08-05 154337

Особено се верува дека чевлите не треба да се позајмуваат, бидејќи често се сметаат за магнет за негативна енергија.

Постојат стари народни верувања за тоа кои работи се позајмуваат и кои предмети носат уникатна енергија и никогаш не треба да се даваат или позајмуваат на некого.

Според фенг шуи, предметите можат да апсорбираат енергија во куќата, и кога таа енергија се пренесува, може да стане негативна.

Еве неколку работи за кои се верува дека никогаш не се позајмуваат:

1. Сол

Според традицијата на фенг шуи, солта може да се користи и за енергетско чистење на просторот, и се смета дека не треба да се вади од дома и да се позајмува.

2. Садови

Во фенг шуи, кујната е еден од најважните делови на домот и се верува дека се во неа значително влијае на енергијата, а особено садовите. Затоа постои верување дека садовите не треба да се позајмуваат, но и дека скршените садови воопшто не треба да се чуваат во домот.

3. Облека

Сигурно сте разменувале облека со некои пријатели во минатото, но се верува дека ова се многу лични предмети кои пренесуваат енергија од едно на друго лице. Особено се верува дека чевлите не треба да се позајмуваат, бидејќи често се сметаат за магнет за негативна енергија.

4. Накит

Металите се сметаат за проводници на енергија, чувства и емоции. Се верува дека со ставање накит на друго лице, можете да ги привлечете предизвиците со кои се соочува. Според енергетските експерти, најбезбедни метали се среброто и платината, а најопасните камења се месечевиот камен и дијамантот.

5. Метла

Се верува дека ако некој позајмил метла некому, може да се соочи со финансиски проблеми, ненадејни трошоци или проблеми на работа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi