ФОТОГРАФИРАН БРОД КАКО ЛЕБДИ НАД МОРЕТО! Фотографот останал без текст, ова е еден од најретките феномени во Светот! (ФОТО)

6 март, 2021
181864_lebdeci-brod_f

Снимателот Дејвид Морис забележал голем танкер кој буквално лебди над површината на водата, свесен дека бил сведок на една од најпознатите специјални оптички илузии во Светот.

Станува збор за оптичка илузија, која, како што истакна Дејвид, е честа на Арктикот, но затоа ретко се гледа бидејќи нема луѓе на тој леден столб.

– Причината за измамата е метеоролошки феномен познат како инверзија на температурата. Вообичаено е температурата на воздухот да опаѓа со зголемувањето на надморската височина. Меѓутоа, во случај на инверзија на температурата, топлиот воздух е над постудениот, играјќи со нашата визуелна перцепција. Така е направена фотографијата на пловечкиот брод, бидејќи студеното море ја спушти температурата на воздухот директно над него, додека повисоките делови содржеа потопол воздух. Постудениот воздух е погуст од потоплиот, па затоа има поголем индекс на рефракција. Така, светлосните зраци, кои отскокнуваат од бродот, поинаку се прекршуваат, минуваат низ слоеви на ладен и топол воздух и се наведнуваат надолу, патуваат кон набљудувачот на брегот, што му се чини дека бродот е во повисока позиција отколку што е – објасни снимателот.

За овој феномен за Гардијан зборуваше и метеорологот Дејвид Бреин, кој истакна дека горната фатаморгана може да предизвика различни видови илузии.

– Објектот може да изгледа како да е во повисока позиција, како во случајот со овој брод, но поради него, можете да видите и предмети што инаку би биле под линијата на хоризонтот – објасни тој.

Горната фатаморгана, во која се чини дека објектот е во повисока позиција, е лесно препознатлива бидејќи под него не може да се видат никакви детали, додека за друг е познат уште еден случај на оваа оптичка илузија, кога ќе се види некој предмет зад линијата на хоризонтот морнари.

Слично на таа оптичка илузија е и долната фатаморгана, која се јавува во спротивниот случај – кога слојот на ладен воздух е над слојот на топло. Тоа е позната илузија на лажни оази во пустината или локва вода на патиштата за време на жешките летни денови.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris