ХИТ ВО СВЕТОТ! Метод со кој можете да заштедите многу пари!

12 април, 2021
313842_savings-3228759-640_f

Јапонскиот метод „Какеибо“ имплицира дека за заштеда се користи само тетратка. Целта на методот е да имате контрола врз тоа како ги трошите парите, но исто така да наведете каде може да заштедите

Методот „Какеибо“ во превод значи „сметководство во домаќинството“ и потпирањето на тоа може да ви заштеди значителна сума пари. Зад него е Хани Мотоко, првата јапонска новинарка што го измислила овој метод во 1904 година. Еве од што се состои:

Земете тетратка

Можеби сте опкружени со толку многу уреди што не знаете од каде да започнете. Сепак, оставете ја технологијата настрана и вратете се на стариот метод на пишување. Земете тетратка и пенкало и започнете да пишувате. Според студиите, ќе запомните многу повеќе информации кога самите ќе ги запишете.

Месечен план за приходи

Прво и најважно, водете сметка за сите извори на приход и колку заработувате за еден месец. Направете четири колони што ги покажуваат неделите во месецот. Можете исто така да направите табела за секоја недела. На почетокот на месецот, внесете го приходот што го знаете со сигурност. Напишете го со црвено пенкало. Секој дополнителен приход што ќе го добиете потоа запишете го со друга боја. Водете белешки за секоја паричка.

Месечен план за заштеди

Нацртајте друга табела во која ќе напишете колку пари сакате да заштедите секоја недела во тој месец. Важно е да ја одредите оваа сума пред да започнете со планирање на трошоците.

Месечен план за трошоци

Следниот чекор е да ги намалите вашите месечни трошоци. Запишете ги сите фиксни трошоци како што се закупнина, сметки за комунални услуги или сметки за Интернет.

План за други трошоци

Парите што ви останаа откако ќе ги намалите вообичаените трошоци и ќе го додадете оној што сакате да го заштедите, се парите што можете да ги потрошите. Тука треба да се создадат четири категории. Првиот се однесува на трошоците за живот, вториот на трошоците за култура и образование, третата е забава и последната категорија е едноставно „друга“, и тука ќе ги изброите сите други трошоци што не се вклопуваат во ниту едно од горенаведените категории.

Наплата на трошоците

На крајот на месецот, анализирајте ги трошоците и проверете дали ќе останете во границите. Ќе добиете подобра идеја за тоа колку трошите за работи што не ви требаат и можете подобро да го испланирате вашиот буџет за следниот месец. Крајната цел е да се зголемат заштедите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi