ЈА КРИВЕА ЗА СЀ И СЕШТО, ПА ДУРИ И ЗА ВРКОЛАЦИ И ЛУДАЦИ: 7 теории за полната Месечина кои можете да ги игнорирате!

1 април, 2021
1694207_profimedia0352250668_ls

Полната месечина е виновна за многу луди работи и појави, не само врколаци. Следното е список на вообичаени митови за Месечината во кои многу луѓе веруваат, но има ли основа за тоа?

Од поп-културата до астрологијата и приказните за духови, има многу предупредувачки приказни за тоа како полната месечина може да влијае на луѓето, па дури и на чудните суштества и да предизвика чудно однесување. И, иако постојат начини на полна месечина да „игра“ со вашите чувства, дефинитивно не треба да верувате во сè што е кажано за овој лунарен феномен.

Mesec, pun mesec, jul 2019.

Ова се 7 митови за Месечината што ги разоткри науката.

Мит 1: Операции не се безбедни за време на полна месечина

Преовладува митот е дека поголемите операции треба да бидат закажани според астролошката прогноза. Според една хипотеза, ова е затоа што плимата и осеката може да влијае на протокот на крв. Иако полната месечина ги влече приливите, тоа не влијае на протокот на крв. Истражувањата во списанието „Анестезиологија“ покажуваат дека лунарната фаза имала нула ефект врз исходот од 18.000 операции поврзани со срцето извршени на Клиниката Кливленд помеѓу 1993 и 2006 година.

Месечината влијае многу малку на телесните течности воопшто. Всушност, некои истражувања сугерираат дека всушност е побезбедно да се работи на срцето за време на полна месечина. Студиите покажуваат дека овие операции имаат подобри резултати и пократок престој во болница – но експертите не се сигурни зошто.

Мит 2: Месечината има „темна страна“

Темната страна на Месечината навистина не постои. Според НАСА, она што ние го нарекуваме „темна страна“ е всушност „далечната страна“. Тоа е затоа што Месечината ротира, така што секогаш има 41 процент од површината на Месечината што никогаш не може да се види од земјата. И покрај нивниот изглед, научниците сфатија дека од далеку не е навистина темно. Неколкуте темни дамки што можат да се видат од земјата се резултат на „вулкански рамнини“.

Mesec, hrana, masne naslage, mršavljenje

Мит 3: Мачките и кучињата „полудуваат“ за време на полна месечина

Некои луѓе, па дури и ветеринари веруваат дека мачките и кучињата „полудуваат“ за време на полната месечина, како да има некаква лунарна сила што влегува во психата на миленичето. Студиите навистина покажуваат зголемување на бројот на итни случаи за мачки и кучиња за време на полна месечина и во деновите пред и потоа.

Сепак, ова веројатно не е навистина поради Месечината. Се тврди дека тоа е повеќе до светло во вечерните часови кога Месечината е полна, па милениците обично остануваат надвор, талкаат под месечината и на тој начин потенцијално влегуваат во неволја.

Мит 4: Полната месечина нема никакво влијание врз сонот?

Всушност, собир на научници во Швајцарија бил шокиран кога откриле дека возрасните се чини дека помалку одмараат за време на полна месечина. Во нивното истражување, тие откриле дека на луѓето им требале околу пет минути подолго за да заспијат, а тие се разбудиле 20 минути порано.

Тие, исто така, поминале 30 проценти помалку време од вообичаеното во состојба на длабок сон. Истражувачите сè уште не го сфатиле тоа, но можеби тоа има врска со „кружните“ ритми – нашите природни дневни циклуси.

Мит 5: Децата се хиперактивни за време на полна месечина и нема да одат на спиење

Во многу култури, постои верување дека полната месечина ги прави децата поактивни. Но, кога научниците конечно започнаа со тестирање на оваа теорија, открија дека децата се секогаш активни – за време на новата, полна, полумесечина или која било месечина на небото.

Децата ќе одбијат да спијат во секое време. Според истражувачите, спиењето било за еден процент помалку за време на полна месечина, што не е клинички значајно.

svemir, svemirska letelica, Mesec, lunarni lender

Мит 6: Слетувањето на Месечината всушност не се случи

Луѓето имаат огромни теории на заговор што ги покриваат сите можни причини зошто слетувањето на Месечината во 1969 година всушност не се случило – и секоја од нив е изложена. Теоретичарите на заговор ја прегледале секоја педа од снимката и поставија прашања од типот: „Зошто се вее знамето кога нема ветер на Месечината?“

Тоа е всушност „замав со агол“ – затоа што астронаутите го вртат столбот и ја одмотуваат ткаенината. „Зошто нема sвезди во позадина?“, Бидејќи технологијата на фотоапаратот не можеше да ги избегне. Во суштина, скептиците за слетување на Месечината ја применуваат логиката на Земјината атмосфера на фотографиите и исто така не ги земаат предвид сложеноста на технологијата на ракети и камери.

Мит 7: Полната месечина ги полудува сите

Зборот „лудак“ потекнува од латинскиот збор „месечина“, името на античката божица на Месечината. Со векови, полната месечина е поврзана со луди времиња и лудо однесување. Дури и Хипократ, татко на модерната медицина, го обвини возењето на божицата на Месечината на небото за лудило. Полната месечина во историјата е виновна за лудилото и чудовиштата, вклучително и врколаците.

Полната месечина исто така треба да биде омилен настан за вампирите. Вистина е дека малку повеќе криминал и повеќе посети на собите за итни случаи се случуваат за време на полната месечина, но нема доволно докази за да се припише ова на месечните фази. Научниците го објаснуваат „анегдотскиот“ наплив на криминал врз природниот прираст на активности кога надвор има повеќе светло навечер.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris