КАКВИ ТИ СЕ МИСЛИТЕ, ТАКОВ ТИ Е ЖИВОТОТ! Еве како можеме да ја смениме нашата судбина на подобро со своите мисли

20 мај, 2021
424968_livada1_f

Секој од нас има одредени верувања, позитивни или негативни. Сепак, важно е да се знае дека ние сме креатори на нашата сопствена судбина, и затоа креатори на нашите сопствени мисли. Негативните верувања се блокада што нѐ спречува да напредуваме и да го постигнуваме она што го сакаме, а вистински примери за тоа се следниве изјави: „Нема да успеам!“, „Јас сум премногу слаб за да го сторам тоа“, „Нема да има ништо од моите желби! “ …

Таквите верувања ви носат недостаток на самодоверба, лоша енергија и привлекуваат негативни работи во вашиот живот. На сите ни се познати изреките како „Какви ти се мислите, таков ти е животот“ или „Она што зрачиш, тоа го привлекуваш“. Ова не се само фрази, туку правила на среќен живот и судбина – тајната на самопрограмирање со чија помош можеме да се ослободиме од негативните чувства и да го свртиме животот на подобро.

Колку и да сме свесни за фактот дека позитивните верувања ни помагаат, а негативните не воздржуваат, честопати не е лесно да се прифати оптимизам и да се трансформираат мислите. Еве 4 совети кои ќе ви помогнат да го направите токму тоа:

1. Размислете што зборувате

Да ги анализираме типичните грешки што често ги правиме во комуникацијата. Обрнете внимание дека тие се негативни и лошо влијаат врз нас. Фокусирајте се особено кога ќе ги изговорите зборовите „сè“, „никој“, „никогаш“, „ништо“ … Тие најчесто се користат во следниве фрази: „Никој не ме поддржува“; „Ништо не ми одговара“; „Сѐ ќе биде полошо и полошо.“ Неопходно е да се запре сопствената навика за генерализација. Штом ви падне на памет уште една генерализација, мора да разјасните самите дали „никој не ве сака“ или има барем неколку луѓе кои се грижат за вас.

2. Неточни глаголи

Жената, мајка на дете кое е премногу приврзано за неа, вели: „Разбирам дека оваа ситуација не е во ред, но не можам да го оддалечам од мене“. Сè додека терминолошки смета дека треба да го „турка“ својот сакан син, ситуацијата нема да се подобри. Еве го излезот за таа да прифати поинаква внатрешна формулација: „Морам да дозволам да биде понезависен“.

3. Љубов кон зборот „проблем“

За жал, овој негативен збор е премногу популарен. „Имам проблеми во семејниот живот“ (всушност мисли – мојот сопруг вчера доцнеше од работа), „Имам проблеми со кучето“. (мисли – не знам што да му купам). Овие не се навистина проблеми, туку ситуации кои бараат ваше внимание, затоа користете ги речениците – „Имам ситуација (во семејството, на работа) за која е потребно мое внимание“.

4. Кога сè ни е невозможно

Ова се фрази кои ги користат зборовите: „Не можам“, „нема да работи“, „не е можно“, „невозможно“. Овие зборови ја изразуваат нашата самодоверба, самопочитување и несигурност во нашите способности. Тие често се формираат во детството и ги инсталираат важни луѓе во животот на другите луѓе: родители, роднини, воспитувачи, наставници.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi