КРАЈ НА СЛОБОДАТА НА ИНТЕРНЕТ: Изработка на лажни профили на социјалните мрежи е прогласено за КРИВИЧНО ДЕЛО!

27 јануари, 2021
дело

Отворање сметка со туѓо име и податоци без нивна согласност е „кривично дело фалсификување“, рече Високиот касационен суд, државниот совет за решавање на правни прашања во кривични дела.

Ова се случи по случајот во Брашов во декември 2018 година, кога маж и се закани на својата поранешна девојка објавувајќи компромитирачки фотографии на Интернет.

На жената и беше кажано дека ако не ја продолжи нивната врска, на Интернет ќе бидат објавени неколку нејзини разголени фотографии.

Мажот подоцна направил лажен профил со името на жената на страница за возрасни, каде објавил сексуални видеа од нив двајца.

Осомничениот првично беше осуден на три години и осум месеци затвор под обвинение за уцена, фалсификување и повреда на приватноста. Таа одлука сега ја потврди и повисокиот суд.

Во суштина, ако некој се преправа дека е некој друг на социјалната мрежа и може да се докаже дека го користел профилот заради создавање правни последици, тогаш тој може да сторил кривично дело компјутерско фалсификување и затоа може да биде санкциониран – рече Моника Држаску, романка, адвокат специјализиран за „компјутерска безбедност“.

Судот конкретно забележа два кривични критериуми; чинот на внесување компјутерски податоци без нечија согласност и доколку тоа дејство резултира со податоци што не одговараат на вистината.

Минатата година, Романија, исто така, донесе нов закон со кој се признава „компјутерско малтретирање“ како форма на семејно насилство, каде има намера да ја „срами, понижи, исплаши, замолчи или закани“ жртвата.

Овој закон опфаќа закани или пораки преку Интернет или кога партнерот испраќа интимна графичка содржина без согласност на друго лице.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris