ЛЕГЕНДАТА ЗА ПРВОТО БОЖИЌНО ДРВО НА СВЕТОТ! Божиќното дрво се „роди“ на најголемиот пазар во Европа

1 јануари, 2021
дрво

Елката е симбол на топлината што празниците ја носат во домовите, а традицијата на украси оди длабоко во минатото. Летонија и Естонија се расправаат околу тоа која од овие земји ја украсила првата елка. Сепак, според податоците, првата елка била украсена на плоштадот во главниот град на Летонија, Рига, во 1510 година.

Првата новогодишна елка е наводно родена на најголемиот пазар во Европа, во област со големина на девет фудбалски игралишта, каде што повеќе од 3.000 трибини ги посетуваат до 100.000 луѓе за време на викендот. Тоа е место што УНЕСКО го вклучи во списокот на светско културно наследство. Ледена магија на празниците во вашиот дом: Како да ги украсите ентериерот, трпезата и елката во кралска боја!

nova godina, jelka, horoskop

Го донеле летонски трговски еснафи чии членови биле трговци на одреден град и занаетчиски еснафи. Тие украсуваа новогодишни елки со рачно изработени фигури, суво овошје и вештачки рози од разни делови на тогашната Ливонија – поранешна држава на територијата на Летонија, Литванија и Естонија.

Еден обичај, сепак, не се прошири

Танцуваа околу елката, се радуваа и потоа ја запалија. Традицијата се шири низ целиот свет со текот на времето, но делот од обичајот што не е пренесен се однесува на палење на новогодишната елка по прославата.

И денес, во Рига, има натпис во камен кој на осум јазици вели дека тоа е местото каде што е поставена првата елка.

Дваесет години подоцна, Французите купуваа дрвја на пазарот, ги носеа дома – но не ги украсуваа. Дрвјата што беа продадени не смееја да бидат повисоки од еден метар и дваесет сантиметри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris