Летно сметање на времето 2021 година – Кога го поместуваме часовникот?

8 март, 2021
1dc0681e7b91f0f5ef30f0ac31693beb

За укинувањето на летното сметање на часовникот се дискутираше минатата година, а во моментов се носи одлука сите членки на ЕУ да одлучат до оваа година дали сакаат да го задржат . Иако промената на времето е во принцип корисна за заштеда на енергија во текот на летото, тоа очигледно има повеќе недостатоци отколку предности.

Движењето на часовникот отсекогаш бил избор за секоја држава – не постои закон што вели дека часовникот мора да се помести. Во моментов, повеќето европски земји и скоро цела Северна Америка го поместуваат часовникот двапати годишно, додека остатокот од светот се откажа од поместување на часовникот или никогаш не го ни помести.

Зошто воопшто да го поместите часовникот?


Првиот кој предложи промена на времето беше Бенџамин Франклин во 1784 година, бидејќи беше фрустриран од губењето на дневната светлина во текот на летото. Неговата идеја не заживеа во тоа време, таа беше прифатена само од Германците на почетокот на 20 век. Во тој период, енергијата заштедена со поместување на часовникот не беше мала работа – ниту еколошки, ниту финансиски.

Зошто го откажуваме движењето на часовникот ако заштедува енергија?


Движењето на часовникот е откажано првенствено од здравствени причини; повеќе истражувања наведуваат дека движењето на часовникот промовира стрес, несоница и срцеви заболувања. Една студија ни кажува дека дури и бројот на сообраќајни несреќи во САД се зголемува за 6% во рок од една недела од пролетната смена на часовникот. Исто така, поместувањето на часовникот значеше многу повеќе во минатото кога станува збор за заштеда на енергија. Еден час нема значително да влијае на потрошувачката како што некогаш може да се случи со застарени и поскапи извори на енергија.

Која пресметка на времето е точна – лето или зима?


Во принцип, зимското време е правило – во текот на зимското време, сонцето е највисоко на небото на пладне. Општо е прифатено дека зимското време е точно, иако здравствените проблеми при движење се почести кога се менува во зимско време. Во тој случај, најголем проблем за луѓето ќе биде станување во зима откако ќе се стемни.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris