Мислите дека вашето куче не знае кога сте пијани?! НЕ СТЕ ВО ПРАВО! Овие знаци ве издаваат!

9 февруари, 2021
391370_chihuahua-453063-1920_f

Ако се сеќавате на вашите тинејџерски денови како се обидувавте да ги поминете родителите без да забележат дека сте пиеле малку повеќе алкохол на забавата на некој пријател, знаете дека немавте многу успех.

Па, вашето куче е исто како вашите родители. Тие секогаш ве „откриваат“. За ваша среќа, тоа нема да ви пресуди премногу, но немојте да бидете во заблуда, има многу знаци кои му откриваат дека сте „под гас“.

Чуден мирис

Познато е дека кучињата имаат подобро развиено чувство за мирис од луѓето. Некои извори велат дека е дури 40 пати посилен! Затоа мирисаат сè. Ако можат да почувствуваат мирис на присуство на канцерогени клетки или бременост, лесно ќе почувствуваат мирис на алкохол во вашиот здив, па дури и во порите на кожата. Не можете да сокриете ништо од вашето куче!

Говор на телото

Ако сте под дејство на алкохол, постојат сите шанси да се движите и да се однесувате поинаку. Вашето куче ќе го забележи тоа. Вашиот глас може да биде повисок за неколку октави. Може да останете пред фрижидерот подолго или да го барате вашиот телефон без успех. Ако се смеете повеќе од вообичаено, тоа е исто така знак дека се случува нешто чудно. Може да се случи да налетате на стол, да се сопнете или несмасно да се обидете да се соблечете. Секоја промена во вашето однесување и движење е сигнал за него дека нешто чудно ви се случува.

Промени во комуникацијата

Ако не спаѓате во категоријата луѓе во кои алкохолот предизвикува агресија, веројатно ќе бидете многу потопли и поблиски во контакт со вашето домашно милениче. Кучето ќе биде најмалку збунето од вашата ненадејна потреба да го бркате низ куќата за да го прегрнете. Ненадејното изразување на голема наклонетост и љубов што нормално не го покажувате во „трезна“ состојба, може да биде сигнал за него дека нешто не е во ред. Немојте да се изненадите ако се обиде да избега од вашата прегратка. Ако сте во можност, обидете се да ги минимизирате сите неконтролирани движења и однесување околу вашето куче. Тоа знае дека нешто не е во ред, но не му давајте дополнителна причина да се чувствува исплашено или загрозено.

Рутински промени

Ако сте го навикнале вашето куче да го шетате пред спиење, тешко дека ќе можете да ја извршувате оваа дневна рутина во оваа состојба. И тоа е знак дека нешто чудно се случува. Секако, тука е и познатото „ден потоа“. На прво место, ќе спиете подолго. Будењето е проследено со мамурлак што се рефлектира во главоболка, побавно и потешко движење, прескокнување на некои вообичаени процедури, недостаток или избегнување комуникација… Бидете сигурни дека вашето куче ќе го забележи првото. Што е добро, нема да се противи како што ќе се спротивстави на твојата сопруга. Ако го однесете веднаш на прошетка, има две придобивки: ќе избегнете непријатни прашања и лоши одговори, а прошетката на чист воздух ќе помогне ефектите од пијанството да исчезнат побрзо.

Запомнете дека кучињата не смеат да пијат алкохол

Алкохолот има многу лошо влијание врз здравјето на кучињата. Во зависност од количината што ја внесува, може да се развијат многу проблеми, вклучително и состојби што предизвикуваат смрт. Чувајте ги сите алкохолни пијалоци подалеку од дофат на кучиња. Иако не го сакаат вкусот и мирисот, љубопитноста може да доведе до сериозни последици. Особено обрнете внимание на разни десерти кои содржат алкохол, како и овошни ликери.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi