Многумина веруваат дека ЦРНATA МАЧKA НОСИ НЕСРЕЌА, но САМО ВО ОВОЈ СЛУЧАЈ таа носи СРЕЌА!

18 јули, 2021
226375_black-cat-3753932-1920_f

Античките Египќани обожавале мачки, па дури и оние црните. Но, во Европа тие биле демонизирани, а последицата од старите верувања е дека и денес црните мачки се најтешки да вдомување. Многу приказни и филмови се посветени на црната мачка, па затоа ретко е симбол на нешто добро

Значењата поврзани со црната мачка во историјата се многу контрадикторни. Според христијанското верување, ако црна мачка ви го пресече патот, таа се смета за демон што создава злобна пречка да не оддели од Бога. Затоа црните мачки се сметаат и за лоши миленичиња. Во средновековна Европа, тие се сметале за знак кој најавува несреќа. Црните мачки биле поврзани со ѓаволски суштества и вештерки, а мачката што ви го пресекла патот е знак дека ѓаволот ве набљудува.

Сепак, во некои култури, црна мачка е знак на среќа. На пример, ако црна мачка се движи во ваша насока, се верува дека носи среќа, затоа не ја бркајте. Во Шкотска, ако во вашата куќа се појави црна мачка, тоа е знак на претстојниот просперитет. Во Јапонија, црната мачка се смета за знак на среќа. Поради различните претпоставки за црните мачки, во засолништата за животни е сè потешко да се посвојат црни мачки од година во година, а се повеќе од нив се ставаат на спиење. Од друга страна, сè повеќе засолништа избегнуваат да посвојуваат црни мачки во текот на октомври заради Ноќта на вештерките. Постојат голем број случаи во кои луѓето ги усвојувале во октомври за да бидат „жива изложба“ на разни забави за Ноќта на вештерките, по што ќе бидат вратени во прифатилиштето или повторно да бидат оставени на улица.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi