Може да остане во телото подолго време: Научниците открија што прави мастика за џвакање на вашето тело!

20 февруари, 2021
мастика

Никако не е здраво да голтнете мастика за џвакање но славниот мит од училишниот двор – дека ако ја проголтате, вашата гума за џвакање ќе остане во стомакот седум години – не е вистина.

Сите овие приказни ги слушавме како деца и верувавме во нив. Денес, кога веќе не сте дете, веројатно сè уште се прашувате што всушност се случува со вашето тело кога ќе проголтате гума за џвакање.

Дали ќе остане во стомакот со часови, денови или недели? Дали тоа ќе ви предизвика проблеми во цревниот тракт? Дали ќе се залепи на ѕидовите на желудникот како што се држи до ѓонот на чевелот? И, конечно, дали тоа ќе му наштети на вашето тело?

Вашето тело се обидува да ја разгради

Вистина е дека човечкото тело не може да свари сè. Основата на гума за џвакање е нерастворлива – вели Ненси Мекгрил, детски гастроентеролог. – Нашите тела немаат ензими за варење кои конкретно би ги разложиле гумите за џвакање.

Иако нашето тело може да се справи со распаѓање на конзерванси, ароми, шеќери и засладувачи што се наоѓаат во гума за џвакање, не може да се справи со основата на гума за џвакање. Нема да го расипе, туку само ќе го комбинира со друга храна (не паничете, нема да се залепи за ниту еден орган) и ќе се движи околу вашето тело како и сè друго.

Иако е ретка, голтањето гума за џвакање може да предизвика блокада на цревата.

Во многу ретки случаи, големи количини проголтани гуми за џвакање во комбинација со запек ги блокираа цревата кај децата – објаснува Елизабет Рајан од клиниката Мајо.

Од таа причина, смета д-р Рајан, треба да се спречи потрошувачката на гуми за џвакање кај децата.

Во написот објавен во 1998 година во списанието „Педијатрикс“ се вели дека дете кое конзумирало повеќе од седум парчиња гума за џвакање секој ден подолго од две години има проблеми со запек. На крајот му требаше операција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi