Направете го ова ВЕЧЕРВА во пресрет на ИВАНДЕН: На секоја немажена девојка,овој празник треба да ѝ донесе љубов и среќа

6 јули, 2021
fdsfdsfds

Вечерва е вистинското време.

Ивандан е еден од најсреќните празници – се слави раѓањето на Свети Јован Крстител, а целиот ден е исполнет со цвеќиња, мириси и добра енергија.

На овој празник особено се практикуваат обичаи со цвеќиња и оние поврзани со природата, а се верува дека Ивањското цвеќе има бројни лековити ефекти. Денес посветете еден ден за молитва, престој во природа и берење лековити билки, но и дружење со семејството и луѓето што ги сакате.

Различни ритуали се поврзани со овој празник. Венец од свежо цвеќе е исткаен и закачен на портата или вратата од домот за да ја заштити куќата од лоша енергија и да донесе среќа, здравје и напредок во текот на целата година. Според старите обичаи, децата плетеле венци со цвеќиња и минувале низ нив за да ги следи среќа.

Постојат стари ритуали на Ивандан поврзани со љубовта. Обичај е девојката да плете венец со цвеќе и низ него да го погледне момчето кое ѝ се допаѓа. Друго верување вели дека девојката треба да бере цвеќиња пред Ивандан и ноќта помеѓу 6 и 7, да го стави под перница и да спие на неа.

Ако цвеќињата се уште свежи и убави наутро, таа брзо ќе ја сретнат сродната душа. Ако цвеќињата овенеат, таа сепак ќе мора да почека да ја пронајде вистинската љубов.

Според верувањето, на Ивандан сонцето сјае со најсилна светлина. Небото и земјата се отвораат, сонцето застанува, игра три пати на небото, а водата и растенијата стануваат лековити.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi