Научниците тврдат дека луѓето имаат ген кој поддржува произведување орален отров, дали тој се активира кога сме бесни?

17 април, 2021
maxresdefault

Замислете дека сте во можност да ги убиете вашите непријатели со еден отровен залак. Можеби звучи малку претерано, но новото истражување покажува дека луѓето имаат потенцијал да станат отровни, бидејќи гените кои ги регулираат нашите плунковни жлезди се исти што им овозможуваат на змиите да произведуваат орални токсини.

Според новата студија, цицачите и влекачите делат генетски блокови што создаваат орален отров кај змиите. Затоа, иако можеби во моментов немаме залак што предизвикува смрт, не е исклучена можноста еден ден да се развие такво оружје.

Авторите на студијата започнале со љубопитност за корените на оралниот отров, кои независно се развиле кај широк спектар на животни, од змии до пајаци. Претходните истражувања главно се фокусираа на гените кои стојат зад специфичните токсини содржани во отрови од различни видови, но не беа дадени конкретни одговори за тоа како првпат се развил системот за орални отрови.

Во потрага по решение, авторите на оваа најнова студија одлучија да не ги испитуваат гените поврзани со производството на токсини и наместо тоа се фокусираа на таканаречените „гени за одржување на домаќинствата“ кои го поддржуваат и регулираат системот за орален токсин. Истражувачите истражувајќи го геномот на еден вид поскок познат како тајванска змија хабу, идентификувале околу 3.000 вакви гени, кои колективно ги нарекувале „метавеномска мрежа“.

Гените во рамките на оваа мрежа првенствено се занимаваат со регулирање на акумулацијата на протеини – суштински чекор во производството на токсини, кој се состои од низа протеини кои сите мора да бидат правилно регулирани. Поточно, гените во метавенската мрежа во голема мера се поделени на два различни патека: тековната реакција на протеините (UPR), која „предвидува, открива и правилно ги склопува неусогласените протеини“ и деградацијата на протеините поврзани со ендоплазматскиот ретикулум (ERAD), што „осигурува дека погрешно преклопените протеини се распаѓаат за да се спречи клеточната токсичност “.

Кога истражувачите потоа ги испитале геномите на различни влекачи и цицачи – вклучувајќи ги и луѓето – откриле дека сите содржат исти видови гени. Единствената разлика е во тоа што наместо да го поддржува производството на отровни протеини, оваа мрежа обезбедува правилно преклопување на плунковните протеини кај нетоксични видови.

Затоа, иако змиските жлезди и плунковните жлезди на цицачите на крајот можат да служат различни функции, тие имаат заеднички збир на регулаторни гени кои постојат од разминување на двете лози во далечното минато.

„Многу научници интуитивно веруваат дека ова е вистина, но ова е првиот вистински цврст доказ за теоријата дека отровните жлезди еволуирале од раните плунковни жлезди“, објасни авторот на студијата Агнис Баруа во изјавата. „И додека змиите тогаш полудеа, вметнувајќи многу различни токсини во нивниот отров и зголемувајќи го бројот на гени кои се вклучени во производството на отров, цицачите произведувале поедноставен отров кој многу наликува на плунката.

Покрај тоа, ова откритие фрла светлина на јасен еволутивен пат по кој некои цицачи може еден ден да развијат орален отров.

„Имаше експерименти во текот на осумдесеттите години од минатиот век, кои покажаа дека машките глувци произведуваат плунковни соединенија кои се многу токсични кога се инјектираат во стаорци“, рече Баруа. „Ако, под одредени услови на животната средина, глувците кои произведуваат повеќе токсични протеини во плунката имаат подобар репродуктивен успех, би можеле да наидеме на отровни глувци за неколку илјади години“.

Слично на тоа, човечката плунка содржи протеин наречен каликреин, кој исто така е присутен во голем број токсични секрети. Со други зборови, веќе ги имаме основните компоненти за развој на смртоносен залак.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi