Не можете да одолеете и да не го прочитате хороскопот? Еве што велат психотерапевтите за тоа!

24 јануари, 2021
хорор

Астрологијата е забавна, но дали опсесивното следење на хороскопот може да направи повеќе штета отколку корист?

Луѓето треба да најдат нешто што ќе им помогне да се ослободат од лошите емоции, според др. Пола Хокемаер, клинички терапевт. Астрологијата или таротот им овозможува на луѓето да ги проектираат своите несвесни мисли на нешто врз кое немаат контрола. Еден од основните елементи на тарот и астрологијата е гледањето кон иднината. Тие нудат мапа за тоа како најдобро да се организираат работите што ќе се случат. „Ова е особено важно денес, кога има пандемија и иднината е неизвесна“, вели Хокемаер.

Влијае на совеста
Рефлексивната природа на астрологијата им помага на луѓето да ја разбудат својата свест и да ја разбудат свеста за тековните аспекти на животот. Ова е токму она што ќе им овозможи на луѓето да направат пауза, да размислуваат за желби за иднината, минати борби и тековни аспирации. „Годината што стои зад нас е тешка и ни недостасуваат многу одговори“, вели докторот.

Фокус на позитивата
Хороскопот се фокусира на позитивни настани и токму тоа го бараат оние што сакаат да одговорат за тоа што ги чека во иднина. Тие често бараат потврда што ќе ги увери и ќе им даде утеха. Но, експертите сметаат дека токму она што му недостасува на хороскопот е важно индивидуално откритие и објективност, што може да ги обезбеди психотерапијата. Иако многумина сметаат дека астрологијата е нешто за добро смеење, таа всушност е длабоко вкоренета во психотерапевтски формулации и психологија, смета Хокемаер.

Замена за терапија
Астрологијата е таа што може да биде одлична тема за вовед во терапија, може да даде упатства што сакаме во животот. „Можам да ги донесам моите одговори од астролог до терапевт кој може да помогне при индивидуални желби за промена во насоката кон којашто сака да се движи пациентот“, додава докторот и верува дека тоа е хороскопот што може да му открие на терапевтот што сака пациентот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris