Необјасниво: Дали некогаш сте чуле за овие 3 феномени на умирањето?

21 февруари, 2021
дњном

Смртта е нешто што ги чека секого, и иако е дел од секојдневниот живот, има многу што може да се објасни за нас и не се однесува само на прашањето за задгробниот живот.

На пример, дали знаеме што се случува непосредно пред човекот да умре и дали може да се препознае тој момент?

Овој феномен се јавува во време кога едно лице не е во состојба да голта. Личност близу до смртта ќе дише поинаку, и тој уникатен звук е дел од тој феномен, вели др. Даниел Мурел, од Американскиот универзитет во Алабама. Иако звукот е ужасен, лекарите уверуваат дека лицето не чувствува никаква болка.

Во такви случаи, медицинскиот персонал може да му помогне и да ја ублажи болката на пациентот свртувајќи го настрана за да ги расчисти дишните патишта.

Самиот процес на умирање е проследен со некои периодични, па дури и паранормални појави за кои научниците немаат објаснување.

  1. Смртта не може да се избегне
    Според бројни религии, но и народни верувања, часот на смртта е напишан за нас во моментот на раѓање, и тоа не може да се избегне со никаков напор. На пример, паранормалните истражувачи веруваат дека ако некое лице избегне смрт, тоа исто така ќе се случи под бизарни услови. Како доказ се наведени документирани случаи на спонтано самозапалување на луѓе во кои смртта настапила при воспаление на телото и горење без очигледна надворешна причина.
24sata
  1. Судбина евидентирана во органите
    Донацијата на органи е хуман чин кој спасува многу животи, но во некои случаи е поврзан и со паранормалното. Така, во 1995 година, Американецот Тери Котл се застрела со пиштол во главата по серија депресивни епизоди и лошо расположение. Бидејќи тој бил донатор на органи, неговото срце било брзо отстрането и пресадено во 57-годишен маж, Сони Греам.
Asian doctor and an assistant in the operating room for surgical venous vascular surgery clinic in hospital.

Тој ја запозна вдовицата на Тери неколку години по трансплантацијата за да и се заблагодари и почнаа поинтензивно да се дружат, а Тери рече дека се вљубил на прв поглед. Тие се венчаа во 2004 година и по четири години брак, нивната врска започна да личи на бракот на вдовицата на Тери и починатиот, а Сони стана депресивен. Си го одзедовте животот – исто така пукајќи се во главата.

  1. Животните го чувствуваат
    Животните имаат шесто сетило, се огромна енигма за луѓето. Кучињата и мачките најчесто се наведуваат како видовити, но паранормалните истражувачи објаснуваат дека тие се најблиску до луѓето, па затоа не го забележуваме однесувањето на другите животни.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi