НОВИ ПРАВИЛА: Нема повеќе споделување на лозинка на Netflix

12 март, 2021
netflix

Нетфликс планира да тестира функција што бара од гледачите да потврдат дали делат домаќинство со сопственикот на сметката.
Овој потег може да доведе до укинување на споделувањето на лозинка.

Идејата е дека за време на пробниот период, корисниците можат да потврдат дали имаат пристап до профилот со внесување лозинка што ќе им биде испратена преку е-пошта или СМС.

Нетфликс на тој начин се обидува да се справи со нелегални корисници, иако не е познато колку луѓе всушност ја користат платформата на тој начин.

Голем број на корисници добиваат порака со барање да потврдат дека живеат со сопственикот на сметката со внесување детали од текстуална порака или е-пошта.

Гледачите можат да ја одложат верификацијата и да продолжат да гледаат Netflix. Пораката може повторно да се појави кога повторно ќе го отворат Netflix и на крајот од нив може да се побара да отворат нова сметка за да продолжат со преносот.

„Овој тест е дизајниран да им помогне на луѓето кои користат сметки на Нетфликс да бидат овластени да го сторат тоа“, рече претставник на компанијата.

Нетфликс, најголемиот светски сервис за стриминг и преноси на филмови, постојано тестира нови функции и само ќе донесе конечна одлука дали овие проби ќе станат дел од официјалната политика на платформата на долг рок.

Стриминг платформите Netflix, HBO Go, Amazon Prime и Disney Plus им овозможуваат на корисниците да креираат повеќе профили на една сметка, но под услов да ги користат луѓе од исто домаќинство, пренесува Би-Би-Си.

Претставниците на Нетфликс во претходните години објавија дека размислуваат за споделување на лозинката.

Во текот на 2020 година, Нетфликс доби скоро 37 милиони корисници и сега има повеќе од 200 милиони ширум светот. Карантин поради пандемијата, зголемувањето на цените на услугите и сериите како „Кралот на тигрите“ и „Лејди Гамбит“ придонеле за профит од 2,8 милијарди долари во изминатата година.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris