Очите откриваат колку еден човек е интелигентен! Колку се поголеми зениците, толку е попаметен нивниот „сопственик“!

11 јуни, 2021
284576_x5_f

Очите откриваат колку е интелигентна една личност и каква е нејзината функција на мозокот, бидејќи е во корелација со големината на зениците, тврди новата научна студија. Според таа студија, колку се поголеми зениците, толку се поголеми шансите нивниот „сопственик“ да биде попаметен

Когнитивните способности, како што се контролата на вниманието, интелигенцијата на флуидите и капацитетот на работната меморија се поврзани со големината на зеницата, заклучија научниците од Технолошкиот институт во Џорџија, по испитувањето на 500 учесници во студијата.

Тие ја измерија просечната големина на зеницата на секој од учесниците, кој беше на возраст од 18 до 35 години. Потоа на учесниците им беа дадени низа тестови кои мерат колку можат да останат фокусирани и да го задржат вниманието додека некој намерно се обидува да им го одвлече вниманието. Исто така, беше измерено колку тие се способни да ги решат проблемите со кои претходно не се соочиле и колку моќ имаат да запомнат нови информации.

На учесниците потоа им беа понудени низа когнитивни тестови за да ја измерат нивната способност да останат фокусирани и да го контролираат вниманието додека се намерно расеани, да размислуваат преку нови проблеми и да запомнат нови информации. Лабораторијата беше затемнета за студентите да не трескаат како одговор на светлината.

– Откривме дека поголема зеница е поврзана со поголема интелигенција на течности и контрола на вниманието, но исто така и со помал степен на работна меморија – наведоа авторите на студијата објавена во списанието „International Journal of Cognition“.

Истражувачите велат дека разликата во големината на зеницата кај оние кои постигнале највисока и најниска оценка може да се увуди со голо око.

Објаснувајќи зошто големината на зеницата може да укаже на моќ на мозокот, истражувачите сугерираат дека корелацијата може да биде поврзана со локусот корулеус на нервниот систем што ја регулира мозочната активност во одредени региони.

Врската помеѓу големината на зеницата и когнитивната способност може да се објасни со дејството на нервниот систем познат како locus coeruleus или „сина точка“. Овој систем ги регулира активностите во одредени региони на мозокот, но има и ефект врз дилатацијата на зеницата.

Со далекусежни нервни врски со мозокот, тој ослободува хормон кој регулира одредени процеси, вклучувајќи внимание и учење.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi