ОДГОВОР НА НАЈВАЖНОТО ПРАШАЊЕ: КОЛКУ ЌЕ ЖИВЕЕТЕ? Научниците велат – едно нешто открива каква е вашата прогноза

14 мај, 2021
lice

Научниците утврдиле дека постои директна врска помеѓу еден дел од телото и прогнозата за длабока старост.

Не постои личност која барем еднаш во животот не се прашувала колку ќе живее. За жал, нема одговор на ова прашање, ниту астролозите, ниту лекарите, ниту гатачите не можат да ви помогнат. Тоа не ги спречува научниците да се обидат да ја откријат тајната на стогодишниците.

Значи, постојат бројни методи, а современата наука исто така се обиде да воспостави врска помеѓу обемот на струкот и долгиот век на живеење. Звучи неверојатно, но најновите откритија сугерираат дека колку е потенка половината на лицето, толку е поголема веројатноста да дочека да добие правнук. Сепак, дури и во оваа теорија има нијанси.

Научниците утврдиле дека оптималната големина на обемот на струкот е: за жени – не повеќе од 80 см, а за мажи – до 94 см.

Дамите со струк над 88 см и мажите со обем над 102 см, според експертите, имаат најмалку шанси да доживеат длабока старост. Овие луѓе се изложени на висок ризик од развој на срцеви проблеми, онколошки и метаболички нарушувања.

Оваа теорија се заснова на анализа на долгогодишно истражување: мажи со „цврста“ градба и струк поширок од 100 см умираат во многу поголем број пред да доживеат длабока старост во споредба со нивните „витки“ врсници.

Важен фактор

Сепак, при мерењето треба да се земе предвид и висината на лицето. На пример, кај Азијците кои инаку се со низок раст, ризикот од развој на бројни болести драматично се зголемува кога половината кај мажите достигнува 85 сантиметри.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi