ОПТИЧКА ИЛУЗИЈА: Дали гледате бои? Видеото на овој психолог го полуде Светот (ВИДЕО)

31 мај, 2021
a49ae64cf9007764899d0ec4cb9405334a4053d5

Психологот Џулијан Смит, целосно го полуде Светот кога објави видео со оптичка илузија во кое ќе видите бои онаму каде ги нема

Оваа докторка има над 2,8 милиони следбеници, а нејзиното видео, кое го објави, направи целосен хаос.

Во црно-белото видео, лекарот седи на клупа со бел крст на главата и објаснува дека мозокот ќе доживее целосна конфузија.

Ќе видите бои каде што ги нема

– Ќе доживеете негативна илузија на фотографијата по оваа слика, ќе го измамам вашиот мозок да гледа боја таму каде што ја нема – рече таа, а потоа го измени црно-белото видео за да има висок контраст.

– Со фокусирање на крстот, вашиот мозок ќе направи нешто неверојатно. Прекумерното изложување на рецептори во очите на одредени бои предизвикува мозокот да гледа обратни бои кога ќе се појави црно-бела слика, рече Смит.

Кога ќе го рестартирате видеото што е црно-бело на почетокот, треба да биде посветло и пошаренолико од порано. Видеото постигна многу 500.000 прегледи и 55.000 лајкови многу брзо, а илјадници коментари покажуваат дека лекарот го постигнал својот ефект.

Што гледате вие?

@drjuliesmith

🤔 Did you see colour? How long for & what stood out most? Try it with the brightness turned up for max effect! #learnontiktok #illusion #psychology

♬ Say So (Instrumental Version) [Originally Performed by Doja Cat] – Elliot Van Coup
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi