Оптичка илузија која го полуде светот: Оваа слика ќе ви покаже дали сте токму сега во ДЕПРЕСИЈА

4 април, 2021
test

Според најновата студија, депресијата може да има силно влијание врз тоа како физички ги гледате работите.

Со други зборови, оние кои се анксиозни или се во состојба на тешка депресија, ќе видат некои предмети или појави надвор со „различни“ очи од другите.

За да ја потврдат нивната теза, научниците од Универзитетот во Хелсинки во Финска направија мал експеримент со една слика.

Експеримент кој во 99,2 проценти од случаите се покажа како точен кога станува збор дали некој моментално е депресивен или не.

Во првиот дел од експериментот, на 111 учесници им беа дадени два големи квадрати А и Б, во рамките на кои беа два помали. На учесниците во експериментот им беше кажано да одговорат дали квадратите се разликуваат во сивите нијанси или не.

Дали големите и малите квадрати се разликуваат по бојата?

Во вториот дел од експериментот, квадратите C и D имаа различни линии во позадина, односно во внатрешноста на големите квадрати. Учесниците беа замолени да напишат дали еден од големите квадрати има посилна црна линија од другите, или не. Им беше кажано дека сè може да биде само трик.

Дали квадратите се разликуваат во јачината на црните линии во нив?

Учесниците беа поделени во две групи: во едната, 29 лица имаа историја или акутна состојба на депресија, додека во другата група имаше такви кои немаа искуство со депресија.

Се покажа дека учесниците со историја на депресија во првиот дел од експериментот не виделе никаква разлика помеѓу сивите мали плоштади во рамките на А и Б на големите квадрати. Другите рекоа дека има разлика и изјавија кој квадрат е малку полесен.

Во вториот дел од експериментот, луѓето со искуства поврзани со депресија, исто така, сметаа дека нема разлика во редовите на квадратите Ц и Д, додека други велат дека на квадратот Д линиите биле задебелени, односно посилни од левиот квадрат .

Вилијам Салмела, професор на Универзитетот во Хелсинки, изрази задоволство по експериментот, затоа што беше потврдена тезата дека депресивните луѓе знаат да ги перципираат работите околу нив поинаку, и дека нивните очи понекогаш не гледаат разлики во нијанси.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris