ОВА Е ЕДЕН ОД НАЈСИЛНИТЕ ЧОВЕЧКИ СТРАВОВИ: Одбивањето боли како забивање нож во грбот – еве како да се справите со тоа!

7 јуни, 2021
241149_strah_ls

Стравот од одбивање е еден од поинтензивните човечки стравови и многу често се воздржуваме да не влегуваме во некои односи, токму од страв дека може да бидеме отфрлени. Еве како да се справите со оваа растечка фобија.

Прифаќањето од другите е факт врз кој се засноваат многу практики во нашето општество. Во хиерархијата на потребите на Маслоу, исто така можеме да најдеме потреба за почит, што е точно поврзано со прифаќањето од другите. Сите луѓе имаат потреба другите да ги почитуваат и препознаваат на некој начин.

Според Маслоу, недостатокот на задоволство од оваа потреба може да доведе до губење на самодовербата или чувство на инфериорност, или во друг случај, грандиозност и чувство на прекумерна лична важност. Несомнено, сите луѓе имаат потреба да придонесат за општество кое е препознаено, а тоа може да има позитивни социјални последици за заедницата.

Како да препознаете нездраво барање за прифаќање од другите?

Да имате пријатели и да бидете опкружени со луѓе кои можат да ви понудат искрен совет и поддршка е навистина нешто за што треба да бидете благодарни. Сепак, треба да бидете внимателни и да се преиспитате кои се вашите мотиви за барање совет и консултација. Дали можеби несвесно или свесно барате нивно одобрување?

Афирмативните одговори на некои од следниве прашања може да покажат дека имате прекумерна потреба за прифаќање од други:

  • Дали го менувате вашиот акционен план врз основа на негативните реакции на луѓето?
  • Дали се плашите да ги споделувате одлуките за вашиот животен план со други луѓе?
  • Можете ли да се сетите на некои случаи кога се покајавте што не направивте нешто што сакате да го направите, само затоа што се плашевте од реакциите на другите луѓе?
  • Дали повремено ги замолчувате своите мислења и желби поради страв од осуда во разговор со другите?
  • Дали другите луѓе ги диктираат одлуките што ги донесувате на некој начин?

Советите и критиките од блиски луѓе, кога извршувате самоуништувачко однесување или одлуки што се лоши за вас, се карактеризираат со љубов, грижа и пријателство. Сепак, што е со случаите кога се плашите да започнете нов бизнис или да промените конвенционално, општествено прифатено работно место во желба да ги следите вашите соништа?

Што е со случаите кога од страв од осуда ги занемарувате личните интуиции и желби и го саботирате сопствениот раст и развој, што е исто така една од основните потреби на секое човечко суштество? Потоа зборуваме за нездравото барање за прифаќање од други луѓе.

Зошто е погрешно да се инсистира на прифаќање од сите?

Многу луѓе се грижат премногу за тоа како другите ќе ги перцепираат и прифаќаат, а проблемот се јавува кога постои нерационално барање и мислење дека прифаќањето е можно во секоја смисла и дека ни е потребно за среќен живот.Здраво е да се има судир на мислење и несогласување со другите луѓе, и барањето секој да живее според утврдените правила на животот е, во најмала рака, невозможно.

Проблемот на многумина е што во случај на барање прифаќање кај другите, тие запаѓаат во магичен круг на барање потврда од сите за сите одлуки и мислења, кои кога не се исполнети, доведуваат до чувство на инфериорност, инсуфициенција и неспособност, што дополнително води до психолошки проблеми и непријатност.

Треба да се има на ум дека барањето сите други секогаш да ве прифаќаат и да ве сакаат, пред сè, е перфекционистичко барање, кое е инхерентно неостварливо. Дури и ако сте имале искуство дека досега сите луѓе прифаќаат и се согласуваат со апсолутно сè што зборувате и правите, многу е малку веројатно дека секогаш ќе остане така во секоја ситуација.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi