Ова предизвика жестоки полемики на Интернет: Гледајте 10 секунди во централната точка и ќе се случи нешто неверојатно!

10 февруари, 2021
iluzija-finis_400x0

Тоа е фотографија од светла позадина со шарени точки и една темна централна точка.

Најновата оптичка илузија ги запали социјалните мрежи и ги распламти полемиките бидејќи не влијае на сите исто.

Го објави твитерџијата Аманита со порака: „Погледнете ја црната точка 10 секунди и шарените точки наоколу ќе исчезнат“.

Значи, кога гледате во централната точка, околните, шарени точки треба да исчезнат, а Аманита објасни зошто:

“Окото може да види само мал дел околу мрежницата. Затоа, за да ја видиме целата слика, треба да ги поместиме очите, а потоа мозокот да ја направи целата слика. Кога гледаме само во една точка, мозокот прави слика на она што го гледаме околу таа точка. што во овој случај е сива позадина “.

Сепак, се чини дека оваа илузија не делуваше на овој начин кај сите луѓе.

„Боите останаа, точката се подели на два дела, лево и десно, нема трета на средина“, е еден од коментарите, додека некои луѓе пишуваа дека „боите не исчезнуваат, без оглед колку долго гледам точката “.

„Темната точка исчезна“, тврдат некои, а други истакнуваат дека во нивниот случај, шарените точки исчезнаа, но не исчезнаа целосно.

Што гледате кога ќе ја погледнете централната точка 10 секунди?

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi