Овие интересни факти за кафето ќе ве шокираат!

24 август, 2021
kava.875x480

Ако пиете кафе секое утро, вие сте еден од милијардата обожаватели ширум светот. Поточно, повеќе од 2,25 милијарди шолји кафе се консумираат дневно, што докажува колку е популарно.

Сите љубители на овој омилен црн пијалок, но и оние кои воопшто не сакаат кафе, ќе бидат потполно шокирани од овие факти.

Вистинското време

Ако пиете кафе за да се разбудите, треба да го изберете вистинскиот момент. Можете да го одредите точното време со помош на нивото на кортизол во телото; кога нивото на кортизол ќе почне да опаѓа, тогаш е идеално време за пиење кафе. Повеќето луѓе имаат високо ниво на кортизол од 8 до 9 часот, следниот врв е помеѓу 12 и 13 часот, а последниот од 17:30 до 18:30 часот. По 19 часот не се препорачува да пиете кафе ако сакате да спиете нормално.

Земање лекови

Кафето содржи кофеин, кој генерално не создава дополнителни опасности доколку се зема со лекови. Сепак, научниците открија дека интеракцијата помеѓу кофеинот и аналгетиците ги зголемува нивните ефекти, затоа бидете внимателни следниот пат кога ќе пиете аналгетици.

Станува полошо

Ако пиете свежо мелено кафе, не оставајте да отстои, пијте го во рок од 15 минути. После тоа, кафето го губи вкусот и се влошува.

Влијае на спортските резултати

Кофеинот го зголемува нивото на адреналин во телото и ја одделува киселината од ткивата, што доведува до подобри спортски резултати кај оние кои пијат кафе пред тренинг.

Премногу кафе дебелее

Кафето го зголемува кортизолот, што ја зголемува желбата за шеќер и слатки, а кофеинот го нарушува сонот, па следниот ден се чувствувате уморно и јадете полоша храна.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi