Овие занимливости за Кинеската Нова Година сигурно не сте ги знаеле! Ви претставуваме пет факти за славниот празник!

11 февруари, 2021
309588_peking-reut01_f

Кинеската нова година се слави низ целиот азиски континент од Виетнам, каде е позната како Тет, до Јужна Кореја, каде што се нарекува Сеолал. Ви пренесуваме неколку интересни факти за кои можеби не сте знаеле за овој голем празник

Кинеската или лунарната Нова година е најважниот и најрадосен настан за кинескиот народ, заснован врз традиција стара скоро четири илјади години, оставена зад себе од голем број обичаи кои и денес се внимателно почитувани.

Почетокот на лунарната година не е ист секоја година

Лунарниот календар се заснова на циклусите на Месечината, така што датумот на кинеската нова година, односно почетокот на пролетниот фестивал, се менува секоја година. Технички, паѓа во текот на втората млада Месечина по зимската краткоденица. Првиот ден од лунарната нова година може да биде од 21 јануари до 19 февруари. Кина го усвои Грегоријанскиот календар релативно доцна, официјално се префрли на него во 1912 година (додека тој започна да се користи дури во 1929 година), но лунарниот календар е поважен на духовно и културно ниво. Сите традиционални празници од лунарниот календар, како што е зимската краткоденица, сè уште се слават во Кина, а многу Кинези сè уште ги бројат годините и датумите на раѓање според лунарниот календар.

Месечинскиот и лунизоларниот календар не се исти

„Лунарна нова година“ всушност може да означи неколку различни работи. Најширокото значење се заснова исклучиво на лунарниот календар, кој се пресметува со месечни циклуси врз основа на фазите на Месечината (исламскиот календар, на пример, е лунарниот календар). Сепак, некои лунарни новогодишни години се базираат на луназоларни календари, кои вклучуваат и лунарна фаза и време во сончевата година. Грегоријанскиот календар – исто како кинескиот, хебрејскиот и античкиот вавилонски календар – се лунизоларни календари. Ова објаснува зошто празниците како Велигден, Рамазан или Рош Хашана во Грегоријанскиот календар – и Кинеската Нова година – паѓаат на различни датуми секоја година.

Свеченостите околу лунарната Нова година датираат од 14 век п.н.е.

Секако најпознатата лунарна новогодишна прослава доаѓа од Кина. Иако е тешко да се утврди неговото потекло, прославата на Новата година во Кина започна околу 14 век п.н.е., кога беше воведен календар заснован на соларна енергија. Кинеските месеци ги следат месечините. Затоа, тие не ги следат точните сезони. За да им помогнат на земјоделците да одлучат кога да сеат или да собираат земјоделски култури, составувачите на календарот вметнаа 24 сезонски маркери, кои ја следат сончевата година и се нарекуваат jiéqì. Зборот Jiéqì буквално значи „Јазол на времето“, во метеоролошка смисла и може да се преведе како „Соларен термин“. Секој јазол е моментот кога Сонцето достигнува една од 24 подеднакво растојаните точки долж еклиптиката, вклучувајќи ги и солстиците и рамнодениците, поставени во интервали од 15 степени. Бидејќи тие се со сончево потекло, овие жиека паѓаат приближно на истиот датум според Грегоријанскиот календар, но не прават очигледна шема во кинескиот календар. Само подоцна, во текот на 2 век п.н.е., Вуди кралот од династијата Западна Хан воведе реформи што управуваат со кинескиот календар оттогаш.

Лунарната нова година не се слави само во Кина

Кинеската нова година не е единствената прослава заснована на лунарната нова година. Лунарните новогодишни прослави се слават во Кореја, Виетнам, Лаос, Сингапур и многу други земји.

Лунарната Нова Година е официјален празник во Калифорнија

Бидејќи азиската култура е многу популарна во Калифорнија, во 2018 година, поранешниот гувернер Џери Браун потпиша закон со кој лунарната нова година се прогласува за официјален национален празник.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi