Пет заблуди за животот по смртта: Каде сите грешиме кога некој близок не напушта?

25 мај, 2021
5 заблуди

Постојат многу заблуди за тоа што се случува по смртта и како изгледа духовниот свет. Некои од нив функционираат во сите култури, без оглед на тоа кои религии преовладуваат во нив

Пет заблуди за животот по смртта: Каде сите грешиме кога некој близок не напушта?

Oваа статија ги обработува петте најчести заблуди, детално објаснувајќи зошто тие не се во ред и како изгледа вистината што ја откривам во моето истражување, пишува Хоакин Камара, шпански психолог и терапевт, истражувач на животот после животот .

  1. Тагата по саканата личност ги спречува да заминат

Овие се честопати повторувани зборови од луѓе кои доживуваат жалост: „Не плачете затоа што не дозволувате да излезе на светлина.“ Ова е сосема погрешна теорија. Оние кои подлабоко го проучуваат животот по смртта, знаат дека плачењето за некој близок не ги запира или спречува да се движат напред, бидејќи таму каде што се (астралното ниво) тие многу добро ја разбираат нашата болка, но во никој случај не ја спречуваат таа да го спроведе својот план. Значи, кога на ужалениот ќе му се препорача да ја ограничи болката со давајњеи такви предлози, тој не само што е измамен, туку и го продлабочува чувството на загуба, бидејќи се препорачува плачење и не треба да се избегнува.

  1. Кога умираме, стекнуваме нови ресурси на знаење

После десинкарнацијата, сите преминуваме на следната рамнина на свеста наречена астрална. Таму ја задржуваме личноста, знаењето, емоциите, па дури и приврзаноста кон луѓето или физичките предмети. Значи, не стануваме помудри, но остануваме како што бевме на Земјата, освен што добиваме доказ дека смртта не постои. По некое време, кога ќе го напуштиме астралното ниво и ќе го достигнеме духовниот свет, имаме повеќе знаење како душа, но тоа знаење секогаш ќе биде ограничено на нивото на нашата духовна еволуција. .

  1. По смртта, веднаш се обединуваме со најблиските кои починале порано

После десинкарнацијата, сите одиме на астрално ниво. Сепак, на секоја личност му е даден пристап до подстепен или астрален регион што е погоден за него поради вибрациите што ги има акумулирано во текот на неговиот физички живот на Земјата. Ова значи дека нашите вибрации и вибрациите на починатите блиски не мора да бидат слични. Значи, ова повторно поврзување не се случува веднаш. Дури и ако сите се во иста рамнина во исто време, тие нема да се поврзат веднаш. Ова е едно од најголемите разочарувања за оние кои се самоубиваат, верувајќи дека веднаш ќе се придружат на својата сакана. Порано или подоцна, кога сите ќе се најдеме во менталниот план (во духовниот свет), ќе има повторно поврзување. Тоа е секогаш така, без исклучок.

  1. Има рај и пекол

После смртта, нема ниту рај ниту пекол, иако толку честопати ни зборуваат разни религии. Она што постои е астралната рамнина со седум региони со различни вибрации и секоја личност преминува на соодветно ниво според нивните вибрации. Најгусти под-рамнини (исто така наречени „ниски астрални нивоа“) се оние каде што вибрациите се пониски.

Кога религиите зборуваат за пеколот, нивната идеја се заснова на таа област, иако религиозните теории не се така. Оние кои предизвикале сериозна емоционална штета на себе или на другите за време на животот завршуваат во авионот со најмали вибрации, бидејќи овие негативни емоции и мисли, акумулирани за време на животот на Земјата, се тие што создаваат ваков вид вибрации кај починатиот. Од таа причина, по смртта, тој завршува во овој дел. Сепак, никој не го казнува или повреди таму.

Неговата внатрешна болка и страдање го чува таму. Сепак, порано или подоцна сите го напуштаат ова место и го продолжуваат искачувањето кон повисоките поделби. Значи, кога религиите зборуваат за рајот, тие значат највисоко астрално ниво или последователни рамнини наречени „духовен свет“ или „ментален план“. Но, повторно, тие немаат никаква врска со она што го проповедаат религиите.

Дефинитивно е место на апсолутен мир и просперитет, но таму ние продолжуваме да учиме, работиме и еволуираме до следната реинкарнација. наречен „духовен свет“ или „ментален план“. Но, повторно, тие немаат никаква врска со она што го проповедаат религиите. Дефинитивно е место на апсолутен мир и просперитет, но таму ние продолжуваме да учиме, работиме и еволуираме до следната реинкарнација. наречен „духовен свет“ или „ментален план“.

Но, повторно, тие немаат никаква врска со она што го проповедаат религиите. Дефинитивно е место на апсолутен мир и просперитет, но таму ние продолжуваме да учиме, работиме и еволуираме до следната реинкарнација.

  1. Ако има некакви знаци или контакти со сакана личност која починала, тоа е затоа што е лута на нас

Иако контактите помеѓу астралната рамнина и физичкиот свет се многу чести, понекогаш таквата комуникација трае време или воопшто не се одвива. Сепак, фактот дека нема комуникација не значи дека саканата личност е изгубена или лута на нас.

Недостатокот на комуникација е од две причини: – Без оглед колку време поминало од смртта (може да бидат денови, месеци, па дури и неколку години), емоционалната болка на лице кое останува на Земјата често се меша во контактите, предизвикувајќи тие да не видете или почувствувајте сигнали што се испраќаат. Како по правило, кога емоциите ќе стивнат, ваквите сигнали се читаат без никаков проблем.

Од друга страна, на оние што починале исто така ќе им треба време да се прилагодат на новото место или да научат да комуницираат со Земјата, што доведува до одложен контакт. Духовен водич исто така може да се меша во оваа комуникација.

Правила кои помагаат да се разбере значењето на нашиот живот на Земјата

Кога контактите се воспоставуваат и нагло се прекинуваат, тоа обично значи дека нашата сакана се преселила на повисоко астрално ниво. Од ова ново место, контактите се потешки, бидејќи едно лице има многу задачи на кои треба да се посвети. И покрај недостатокот на контакт, врската помеѓу душите останува недопрена и оваа личност сè уште обрнува внимание на најблиските кои остануваат на Земјата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi