Постојат 5 различни типови мозоци: Каков е вашиот и како тоа влијае на животот?

20 февруари, 2021
mozak2

Врз основа на истражување, идентификувани се пет примарни типови на мозок кои влијаат на тоа кој сте, како се однесувате и како се однесувате кон другите, откријте каков тип сте и што ви носи тоа

Тип 1: Балансиран мозок

Избалансиран мозок покажува целосен, рамномерен, симетричен проток на крв во повеќето области.

Тип на личност: Ова е еден од најчестите типови на мозок. Ако имате мозок тип 1, веројатно ќе бидете фокусирани, флексибилни и емоционално стабилни. Вие сте еден од оние кои завршуваат работа на време, се појавуваат на време, ги исполнуваат ветувањата и добро се справуваат со животните подеми и падови. Во принцип, не сте премногу ризични и претпочитате да ги следите правилата.

Пат до кариерата: Лицата од типот 1 се обично добри вработени, менаџери и координатори на проекти во скоро секоја индустрија.

Стил на учење: Бидејќи сте фокусирани и организирани, обично добро се снаоѓате на обука на училиште или на работно место.

Односи: Вие имате тенденција да играте добро со другите и да имате односи без драма.

Потенцијални проблеми: Ако јадете нездрава храна, пиете премногу, премногу седите на каучот и поминувате часови на социјалните мрежи, може да имате проблеми со менталното здравје.

Поддржете го вашиот балансиран мозок со здрава исхрана, редовно вежбање и земајте мултивитамини, омега-3 масни киселини и витамин Д.

Тип 2: Спонтан мозок

Овој тип обично има помала активност во предниот дел на мозокот во област наречена префронтален кортекс (PFC).

Тип на личност: Со овој тип на мозок сакате да испробувате нови работи, имате широк спектар на интереси и претпочитате да ги правите работите брзо отколку да имате одреден распоред. Мислите надвор од рамките, не верувате дека важат правилата и обично доцните на состаноците. Организацијата не е вашата силна страна и ризикувате толку многу што однесувањето може да ве доведе во неволја.

Пат до кариерата: Спонтаниот тип на мозок е многу чест кај претприемачите, забавувачите, политичарите и агентите за недвижнини.

Стил на учење: Овој вид е лесно да го одвлекува вниманието и се бори со организацијата, па иако можеби сте навистина паметни, може да ви биде тешко да го достигнете својот потенцијал.

Односи: Бидејќи ја сакате возбудата во вашиот живот, понекогаш имате тенденција да создавате драма во вашите односи.

Потенцијални проблеми: Може да се впуштите во ризично однесување, како што е премногу пиење, земање дрога или вонбрачни односи. Овој вид е ранлив на ADHD, депресија и зависност.

Учествувајте во стратегии за животен стил кои ја подобруваат активноста во префронталниот кортекс, вклучувајќи диета со повеќе протеини; земање додатоци, како што се зелен чај, родиола и женшен; и направете кардио вежби.

Тип 3: Постојан мозок

Луѓето со ваков тип на мозок често имаат зголемена активност во предниот дел на мозокот во областа наречена гирус на предниот кинглатор (ACG).

Тип на личност: Сакате да правите некои работи правилно. Имате силна волја, одбивате да прифатите не како одговор и сметате дека тоа треба да биде ваше. Успевате кога можете да следите рутина, но може да паднете во форма кога плановите одеднаш ќе се променат и се појават проблеми. Можеби сте вознемирени и имате проблеми со ослободување рани од минатото и сте склони кон дискусии.

Пат до кариерата: Постојан тип на мозок е чест кај извршните директори, менаџерите на проекти и веб-инженерите.

Стил на учење: Најдобро се покажувате кога имате можности, па затоа ќе сакате да се држите до предавања и обуки што ви даваат простор да го научите материјалот.

Тип 4: Чувствителен мозок

Овој вид често има зголемена активност во лимбичкиот систем, емоционалните центри на мозокот.

Тип на личност: Да имате чувствителен тип на мозок значи дека имате голема емпатија кон вашите пријатели, семејство, најблиски, па дури и крзнени животни. Може да ве допре длабоко музика, филмови и други уметнички форми. Насилните филмови, говорот на омраза на социјалните мрежи и новите вести се премногу за вас, така што обично бегате од нив. Многу луѓе со овој вид мозок се борат со промени во расположението, може да се чувствуваат презаситени и веројатно имаат многу автоматски негативни мисли (АНТ).

Пат до кариерата: Чувствителен тип на мозок е чест кај терапевтите, здравствените и социјалните работници, како и креативните типови.

Стил на учење: Бидејќи бучните места не ви одговараат, побарајте места за учење што се тивки и проверете дали имате чепчиња за уши. Побарајте советници, ментори или професори кои ќе ве поддржат.

Односи: Вие сте толку прилагодени на другите што лесно ви е да знаете кога на вашиот партнер му е потребна прегратка или му треба малку простор. Бидејќи сте многу чувствителни на надворешни стимули, понекогаш ви треба само време за полнење, што вашите најблиски може да го земат лично.

Потенцијални проблеми: Да се ​​биде многу чувствителен може да ве направи подложни на депресија, зависност и циклични нарушувања на расположението, како биполарно растројство. Смирувајте ги емоционалните центри на мозокот со здрави масти, како што се авокадо, бадеми и лосос; земете омега-3 масни киселини и витамин Д и вклучете се во физички активности како што се танцување или тимски спортови.

Тип 5: претпазлив мозок

Зголемена активност во центрите за вознемиреност во мозокот – како што се базалните ганглии, кортексот на островот или амигдалата – се забележува кај овој вид. Ова често се поврзува со ниски нивоа на невротрансмитерот GABA.

Тип на личност: Ако имате претпазлив тип на мозок, веројатно ќе се чувствувате вознемирено, што обично ве прави поподготвени. Луѓето со ваков тип на личност имаат толку зафатен ум што им е тешко да се опуштат. Понекогаш имате тенденција да го очекувате најлошото и имате страв од неуспех што ве спречува да одите кон вашите соништа.

Пате до кариерата: Ја сакате безбедноста и склони сте кон аналитички ум, па затоа може да се стремите кон работни места во сметководство, истражување или бази на податоци.

Стил на учење: Веројатно ќе се потрудите да ги проучите часовите, но и покрај тоа што сте добро подготвени, нервозата на тестот може да доведе до пад на испитот.

Односи: Можеби се плашите од одбивање и да побарате трајно уверување од вашиот партнер, што може да се претвори во барања или посесивност.

Потенцијални проблеми: Луѓето со ваков тип на мозок се поранливи на вознемиреност и зависност. Смирувајте ги центрите за вознемиреност во мозокот избегнувајќи кофеин, алкохол и слатки; дополнете ја вашата диета со GABA, магнезиум и Б6 и обидете се со смирувачки активности како јога.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi