ПРОЛЕТНАТА РАМНОДЕНИЦА НА 21-ВИ МАРТ Е МОЌЕН ДЕН: Со помош на овие ритуали ќе го исчистите домот и душата од негативна енергија!

21 март, 2021
245083_shutterstock-377445184_ls

Рамноденицата е астрономски настан кога Сонцето во орбитата околу Земјата ќе достигне преку Екваторот, предизвикувајќи денот и ноќта да бидат со приближно еднакво траење на целата планета.

Нашата планета има две годишни рамноденици, една во пролет и една во есен.

Пролетната рамноденица е време на преродба за цел живот на нашата планета. Додека зимата нè става во живот во темница, рамноденицата радува бидејќи носи повеќе часови сонце. Целиот живот на Земјата зависи од Сонцето. Не е тешко да се види дека секое живо суштество слави за време на пролетната рамноденица. Птиците пеат пофалби, цвеќињата се широко отворени, пчелите танцуваат и се раѓаат бебиња од секаков вид.

Што значи ова за вас? Пролетта е убав потсетник за луѓето да се трансформираат себеси и својот дом. Можеби ќе се чувствувате поенергично и живо отколку претходните месеци.

Ова е затоа што нашето свето Сонце се врати за да донесе нови почетоци и рамнотежа. Додека денот и ноќта се во еднаква рамнотежа, мозокот, телото и природата природно ја следат таа трага.

Еве неколку идеи за тоа како можете да извлечете максимум од пролетната рамноденица.

Дом

Сигурно сте го слушнале поимот „пролетно чистење“ цел живот. Ова е затоа што вашите предци ја знаеле важноста на рамноденицата и улогата што ја игра дури и во затворен простор. Еве неколку начини на кои можете да го освежите вашиот дом.

 • Отворете ги прозорците што е можно почесто во овој период од годината. Поздравете ги нови почетоци кои изгледаат како лесен ветер на топол пролетен ден.
 • Пројдете го домот од горе до доле, расчистете го секој агол и ослободете се од она што повеќе не го користите. Наше правило за куќата: ако нешто не се користи една година, не ни треба. Иако може да има неколку работи на кои ова правило не важи, генерално важи за секој дом. Одделете се од овие објекти, создадете простор за нешто ново. Ова е една од најважните ставки на вашата пролетна листа.
 • Темелно исчистете го вашиот дом, вклучително и прозорците, филтрите за топлина / наизменична струја, вентилатори за таванот итн.
 • Дозволете им на вашите деца да поминат низ нивните играчки. Дајте му на секое дете кутија и оставете ги самите да ја полнат кутијата. Тоа е преродба за нив, како и намалување на работата за вас.
čišćenje doma, žena čisti

По чистењето, енергично исчистете го вашиот дом со темјан.

Ако сте зафатени надвор од домот или мислите дека немате време да ги извршувате овие задачи, размислете да ангажирате личност да ви помогне дома. Вреди да се трошат пари на прочистен простор за живеење, што создава разбистрен ум.
Вие сте исто толку дел од природата, колку и дрвото што го гледате низ прозорецот. Значи, кажете со природната рамнотежа што го придружува повторното раѓање на пролетта. Кое е вашето лично преродување? Може да биде духовно, физичко, нова кариера или преселување. Овие едноставни чекори ќе ви овозможат да го откриете главниот посакуван приоритет.

Во животот често сме свесни дека сакаме да промениме нешто, можеби дури знаеме каков би бил крајниот резултат, но што треба прво да смениме? Која нова, свежа идеја го заслужува нашето внимание?

 • Медитирајте 20 минути секој ден. Започнете да медитирате прашувајќи се: „Кој сум јас?“ Можеби сте го поставиле и одговориле на тоа прашање во претходните медитации. Тоа е прашање кое постојано се развива. Универзумот може да има изненадувачки одговор за вас оваа пролет.
 • Поминете што повеќе време на сонце. Температурите се топли и пријатни на пролет. Сонцето за време на рамноденицата има вибрациона енергија што пука од живост и нови идеи.
 • Наведете ги трите најважни работи во вашиот живот кои се подготвени за раѓање. Додека пишувате, визуелизирајте го крајниот резултат.
 • Вежбајте го Законот за најмал напор. Пролетната рамноденица е чиста преродба каде и да погледнеме, затоа дозволете му на вашиот ум и тело да се усогласат со него и да ги ослободат мислите што го создаваат парадоксот.
 • Одвојте време да го поздравите Сонцето ценејќи ја Анката, заблагодарувајќи Му и дозволувајќи му на вашето тело да се поврзе со таа сила.
 • Воспоставете забавен ритуал со вашето семејство, како што е славење со активност на отворено што вклучува боја. За некои, тоа е традиционален лов на јајца, но можете да создадете своја уникатна традиција. Боење тегли за растење на растенија, планирање шарен оброк каде секој гостин носи одредена боја или садење семе и обележување на секој ред со шарени ленти се секако некои од идеите.
 • Играјте често оваа пролет!

Добијте ја најновата листа на идеи и продолжете да ја надградувате. Некои возрасни можеби ја гледаат играта како „губење време“, но ве уверуваме дека е токму спротивното. Ако живеете во студена клима, може да патите дури и од сезонска депресија. Резултатите од ова можат да создадат блокада во какво било преродување или креативни идеи. Играта, особено надвор, ќе ви дозволи да ја:

 • Оживеете младоста
  Зголемите активноста на мозокот
  Поттикнете креативноста
  Ослободите стресот

Пролетните температури се совршени за трчање, играње, пешачење и уживање во која било од вашите омилени активности. Уживајте во сè ново околу вас.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris