ШОКАНТНО ОТКРИТИЕ! Научниците го реконструираа лицето на СЛАВНИОТ ФАРАОН! Погледнете како изгледа!

8 септември, 2021
202300_mumi_f

Мумијата на египетскиот фараон им служеше на научниците да направат веродостојна реконструкција на лицето на египетскиот фараон Рамзес Втори

Египетскиот фараон Рамзес Втори (1303-1213 п.н.е.) е познат по тоа што имал повеќе деца од било кој друг египетски владетел. Кога починал, тој имал повеќе од 90 години (просечниот животен век во тоа време бил 30 до 40 години).

Рамзес Втори е познат по тоа што имал над сто синови!

За време на златното време на Египет, тој изградил повеќе споменици од било кој од неговите претходници или наследници. Дошол на престолот на Египет на 25 -годишна возраст и заслужено ја добил титулата „Рамзес Велики“, бидејќи ниту еден владетел на Египет пред и после него не изградил толку огромни градби, споменици и храмови.

Мумијата на фараонот ја искористија научниците за да го реконструираат неговото лице со помош на модерна компјутерска технологија.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi