Што значи „крвавата“ Месечина? НАСА објаснува и ја најавува првата за оваа година

25 мај, 2021
Moon

Оваа година најспектакуларната супер Месечина, што ќе се случи на 26 мај, ќе се совпадне со делумно затемнување на Месечината.

Благодарение на затемнувањето, таа месечина не само што ќе биде одлична, туку и „крвава месечина“, објави НАСА.

Како што е наведено, таканаречената крвава Месечина обично се случува за време на затемнувањето, кога Земјата е поставена директно помеѓу Месечината и Сонцето и кога ја крие Месечината од сончевите зраци, а името „црвена“ (крвава) е поради црвениот сјај, пренесува CBS News.

„Кога тоа ќе се случи, единствената светлина што достигнува до површината на Месечината е од работ на атмосферата на Земјата. Молекулите на воздухот од атмосферата на Земјата го расфрлаат најголемиот дел од сината светлина. Останатата светлина се рефлектира на површината на Месечината со црвен сјај, па затоа Месечината изгледа црвено“ – објасни НАСА.

Како што се наведува, резултатот е „лесен прстен“ околу Месечината, за кој сè уште не е можно да се предвиди колку ќе биде црвено. Супер Месечината оваа година, една од трите годинава, не само што ќе се совпадне со затемнувањето, туку ќе биде и најголемата Супер Месечина годинава.

Супер Месечината од оваа година се нарекува и „цветен месец“, таа ќе биде поголема од вообичаеното, бидејќи ќе биде најблиску до Земјата, а се нарекува цветен месец поради изобилството на цвеќиња што цветаат на Земјата во тоа време.

Оваа година, на 26 мај, Супер Месечината ќе биде делумно видлива каде и да има ноќ во тоа време, наведува НАСА и додава дека, ако е јасна ноќ, граѓаните на делови од Азија и Австралија, САД и Јужна Америка ќе можат да уживаат во сцената.

Самото затемнување ќе трае околу 14 минути, а целиот настан околу пет часа, од 8,47 до 13,49 часот координирано универзално време, што значи дека ќе може да се види во Азија во доцните вечерни часови, а во САД во раните утрински часови.

За оние кои нема да можат да го следат затемнувањето со голо око, организирана е виртуелна телескопска проекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi