Со овие техники, мирниот сон е речиси загарантиран!

6 мај, 2021
Screenshot_8

„Коронасомнија“ или „Ковид-сомнија“. Што е сега па ова? Па, самото име ви кажува – тоа е несоница предизвикана од нарушена дневна рутина и постојана несигурност што многумина ја чувствуваат за време на епидемијата на коронавирусот.

Во Велика Британија, студија од универзитетот во Саутемптон во август 2020 година покажа дека бројот на луѓе кои страдаат од несоница скокна од еден на шест на еден од четири, додека во Кина стапката на несоница скокна од 14,6 на 20 проценти за време на врвот на изолацијата. Студиите спроведени во Италија и Грција покажаа слични резултати.

Ретки се оние чиј квалитет на сон воопшто не бил под влијание на ситуацијата во која се наоѓаме последнава година. Ова е поткрепено со фактот дека зборот „инсомнија“ (несоница) беше гуглан во 2020 година повеќе од кога било досега.

Д-р Александар Бубер, спец. психијатрија, смета дека е логично да се очекува одреден број на луѓе да имаат проблеми со спиењето поради нарушен ритам на живот поради новата ситуација, промени во животните навики и количината на физичка активност.

„Корона несоницата“ не се разликува од која било друга несоница – кога сме вознемирени, анксиозни, кога чувствуваме дека работите се несигурни и сме загрижени, вообичаено е да не можеме да заспиеме, да спиеме немирно или да се будиме често, “ објаснува д-р Бубера.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi