СОНОВНИК: Ако ги сонувате овие работи спаѓате во една мала група на луѓе!

8 февруари, 2021
479385421

Веројатно барем еднаш сте погледнале соновник, но ако ги сонувате за овие работи, припаѓате на мала група на луѓе! Од некоја причина, се чини дека одредени обични предмети и дејства никогаш не се појавуваат во нашите соништа, додека летечки слонови, битките со вонземјани или возењето мотор може да бидат дел од нашиот вообичаен репертоар за кој сонуваме.

Сепак, работите како паметни телефони, огледала и храна ретко се појавуваат во нашите соништа.

1. Пишување, читање или зборување

Активноста на деловите од мозокот одговорни за толкување на јазикот за време на спиењето е значително помала. Затоа, обликувањето и изразувањето јазик во сон може да стане доста тешка задача.

На пример, некои луѓе велат дека не се сигурни дали тие или другите луѓе зборуваат во своите соништа, но имаат чувство на споделување мисли, нешто како телепатија. Значи, можеме да ги разбереме концептите и идеите додека спиеме и можеме да ги искажеме, но всушност не го слушаме звукот или гледаме како некој навистина зборува.

Истото важи и за читање или пишување. Можеме да добиеме општа идеја, но ретко можеме да разликуваме одделни зборови или да го кажеме точното време. Сепак, луѓето кои многу користат јазик во нивниот секојдневен живот, како што се писатели или поети, понекогаш можат да го разберат јазикот во соништата и да дојдат до нови идеи што можат да бидат корисни дури и откако ќе се разбудат.

2. Мобилен телефон

Досега објавените истражувања покажаа дека само околу 3,55 проценти од жените и 2,69 проценти од мажите сонуваат за мобилни телефони. Ова може да биде поврзано со фактот дека мобилните и другите современи уреди се појавија во нашите животи неодамна и дека мозокот сè уште не е навикнат на нив.

Постои теорија дека луѓето сонуваат со цел мозокот да процесира вознемиреност и стравови и ни помага да се справиме со стресни настани. Значи, сонувањето делува како еден вид на одбранбен механизам, а работите за кои сонуваме често доаѓаат од постарите делови на човечкиот ум, кои се повеќе поврзани со проблеми со кои би можеле да се однесуваат нашите предци, како што се борбата и опстанокот.

3. Запознавање нови луѓе

Постои теорија дека мозокот не може да „измисли“ нови луѓе и дека сите странци што ги гледаме во соништата веќе се појавиле некаде во нашите животи и дека нивниот изглед е комбинација на човечки карактеристики што ги знае нашиот мозок. Иако не постои начин да се потврди оваа хипотеза, повеќето научници ја сметаат за основана и вистинита.

Повеќето соништа се базираат на елементи од земја од нашите животи, па логично е дека странците во нашите соништа се всушност луѓе што веќе сме ги сретнале, но можеби не ги „искусиле“. Можеби не ги паметиме, бидејќи интеракцијата беше кратка и бесмислена, како што е човекот со кој се судривте во автобус и кој ви се извини.

4. Физички активности

Веројатно сите луѓе доживеале дека во сон се обидуваат да трчаат, да се искачуваат или да скокаат, но дека сè околу нив е забавено, заматено. Истражувачите сугерираат дека времето на спиење го доживуваме поинаку во сонот – побрзо или побавно.

Покрај тоа, сонуваме за време на РЕМ фазата на спиење, а мускулите се мирни и опуштени за тоа време. На овој начин, мозокот гарантира дека нема да постапуваме според она за што сонуваме.

Така, ова чувство на забавено движење може да се појави како резултат на недостаток на мускулна повратна врска или побавна обработка на невроните за време на оваа фаза на спиење.

5. Гледање во огледало

– Огледалата и човечките рефлексии се интересен концепт во соништата – вели Ребека Тарнер, основач на центарот „World of Lucid Dreaming“.

– Работата е дека во реалниот свет, рефлексиите се реални и ги следат законите на физиката, но во соништата се водени од потсвесните очекувања и сеќавања. Па, тогаш не е чудно што рефлексиите се нејасни, искривени или воопшто не постојат – објаснува тој.

Бидејќи една од теориите е дека соништата обработуваат информации од реалниот живот, одразот во соништата може да биде и психолошки начин на перципирање на себе си. Иако е ретка појава, кога ќе се појави, тоа може да укаже на некои проблеми што постојат во реалниот живот.

6. Вкус на храна

Експертот за соништа remереми Тејлор објасни за „ Psychology Today “ дека луѓето во соништа ретко имаат „целосно искуство со јадење“, а во сон луѓето обично се сеќаваат дека јаделе или дека штотуку завршиле со јадењето. Но, ако можеме да се сетиме на самиот процес, може да наидеме на проблеми да препознаеме што точно сме јаделе и каков вкус има храната.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi