СОВЕТИ ОД ЕКСПЕРТ Ова дрво носи среќа и пари во вашиот дом!

10 март, 2021
H9099be6af0804994908adfe3e65699deT_1000x0

Се верува дека ова растение е идеален подарок за деловните луѓе и младенците

Билката пахира потекнува од Централна и Јужна Америка. Ова дрво е едно од растенијата фенг шуи што носи среќа и пари во домот. Симболично се поврзува со среќата во финансиите и бизнисот, па затоа често се нарекува дрво на пари.

Во своето природно живеалиште, пахирата достигнува висина до 17 м. Дома, неговата висина варира од мали бонсаи, одо 60 см, до висина од 2 м.

Дрвото Пахир генерално се состои од неколку помали испреплетени во едно. Лисјата се зелени, а обично има по 5 на секоја гранка.

Пахира ретко цвета во затворен простор. Неговиот цвет е интересен, крем-бела боја. Овошјето е долго, овално, кафеаво-зелена боја и личи на кокос.

Како бонсаи пахира, станува необичен детал во внатрешноста на домот. Според легендата, еден стар сиромашен земјоделец кој работеше напорно цел живот, наоѓа необична билка на ливадата. Мислеше дека Бог сигурно ги слушнал неговите молитви и му дал можност да се збогати. Тој го однел растението дома, го набудувал и испитувал. Откако утврдил дека таа е отпорна и бара малку грижа, тој започна да ја култивира. Побарувачката за тоа растеше многу брзо и тој стана богат. Тој го нарече растението дрво на пари.

Според фенг шуи, пахира носи здравје, среќа, напредок и пари во домот, поради карактеристиките на 5 големи лисја кои ги симболизираат 5-те елементи на фенг шуи: Метал, дрво, вода, оган и земја. Затоа се смета дека има можност за замена и активирање на послаби елементи или елементи што недостасуваат во просторот на домот.

Се верува дека ако паричката се стави во испреплетено дрво пахир, тоа ќе донесе пари, а ако за неа се врзани црвени и златни ленти, тоа ќе донесе среќа во домот. Исто така се верува дека ова растение е идеален подарок за деловните луѓе и младенците.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris