Што всушност значи HAPPY HOUR и каква врска има Шекспир со тоа? Едвај чекате да однесете некого на “среќен час”, но се плашите да не е морнар…

3 мај, 2021
happy-hour-825x510

Иако учењето можеби не е поентата кога станува збор за happy hour, секако е интересно да се знае дека тоа потекнува од 18 век, морнарски сленг и весник напис од Рода Ајленд (САД). Дознајте ги сите детали подолу!

Можете да му се заблагодарите на Шекспир за името

Во историската драма на Шекспир Хенри В,се споменуваат зборовите happy hour и иако Шекспир не беше првиот што ги спои овие два збора, тој секако им даде одредена трајност.

Кој ќе го однесете во среќен час зависи од тоа каде живеете

Според истражувањето од 2014 година, густината на населението во вашиот град влијае на вашето општество кога одите во среќен час! На пример, луѓето што живеат во предградијата се повеќе од двојно подготвени да присуствуваат на happy hour со соработници отколку што тоа би го правеле луѓето од малите градови, кои се признаваат дека се тројно повеќе подготвени да одат сами на happy hour отколку луѓето од предградијата Во исто време, луѓето кои живеат во големите градови претпочитаат да одат на happy hour со пријателите и најмалку често со колегите од работа.

Кога велите среќен час, вие всушност зборувате како морнар

Употребата на терминот happy hour се верува дека започнала во морнарицата во текот на 1920-тите, кога терминот се однесувал на времето поминато надвор од должноста. Додуша, морнарите најчесто користеле happy hour за бокс или борење.

Постојат најмалку десетина музички албуми наречени happy hour

Морисеј-Мулен (1968), Тони Бут (1974) и чичко Кракер (2009) се само некои од музичарите / бендовите кои својот албум го нарекоа „happy hour “.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi